Laboratorium Lokalne

Realizatorzy: Stowarzyszenie "Węgajty" Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie

Miejsce: Dom Strażaka w Jonkowie, świetlica w Łomach i świetlica w Nowym Kawkowie

Termin warsztatów: 26 czerwca - 9 lipca

Terminy i miejsca pokazów: 8 lipca | godz. 17:00 - Teatr Węgajty

                                                             22 lipca | godz. 17:00 - Dom Strażaka w Jonkowie

Koordynator: Paulina Andruczyk

e-mail: paulina.andruczyk@gmail.com

Filozofowanie, poszukiwanie ciekawych tematów do działania i lokalnych inspiracji - oto obszary, na których skupimy nasze twórcze wysiłki w tym roku. Wspólnie – w grupie składającej się z dzieci z gminy, pracowniczek/ów Gminnego Ośrodka Kultury i pedagożek/ów teatralnych związanych z Latającym Kolektywem Wioski Teatralnej – zadamy sobie wiele filozoficznych pytań i poszukamy na nie odpowiedzi. Nasze Laboratorium Lokalne zastanowi się także twórczo nad tym, co jest lokalne i jak to zbadać? Sprawdzimy też, jak to jest coś przeobrażać i jak dokładnie przebiega proces zmiany? Będziemy badać, na co mamy wpływ, a co jest poza naszym zasięgiem? Inspirując się eksperymentami z kaczką Jana Dormana, metodą filozofowania Matthew Lipmana oraz terminem „serendypność” Mai Dobiasz z Kolektywu Terenowego wspólnie z grupą dzieci i dorosłych poszukamy obszarów do zmiany. Podczas działań w poszczególnych świetlicach wędrował będzie Totem obiekt na wzór kaczki Dormana, którego oddziaływanie na dzieci obserwować będą prowadzący (zarówno pedagożki/dzy Teatru Węgajty jak i pracowniczki świetlic GOK w Jonkowie). Obiekt pojawi się również podczas wizyty w Teatrze Węgajty oraz będzie częścią pokazów finałowych.

Prowadzący warsztaty

Paulina Andruczyk

Absolwentka Kulturoznawstwa – Animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej oraz Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad siedmiu lat prowadzi zajęcia twórcze dla dzieci i młodzieży. Interesuje się teatrem społecznym, pedagogiką teatru, techniką śpiewu tradycyjnego. W latach 2012-2016 pracowała w warszawskim Teatrze Remus, a od 2011 z Teatrem Węgajty współorganizuje festiwal „Wioska Teatralna” oraz projekty pedagogiczno-teatralne . W roku 2015 odbyła staż w Odin Teatret w Danii. Obecnie pracuje w dziale edukacji Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza.

Adam Świtała

Kompozytor, aranżer, gitarzysta, kulturoznawca, autor publikacji, silnie związany z teatrem. W centrum jego zainteresowań znajduje się improwizacja jako technika sceniczna i narzędzie w edukacji. Prowadził warsztaty z improwizacji m.in. na University of Chichester Music Department, na Wydziale Tańca PWST im. L. Solskiego w Bytomiu, warsztaty dla aktorów teatralnych, nauczycieli, animatorów kultury oraz warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Uczestniczył w licznych projektach o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i antydyskryminacyjnym.

Maciej Wróbel

Inżynier Geodezji i Geoinformatyki (UWM). Współorganizator i animator projektów skierowanych do dzieci i młodzieży ze środowisk dysfunkcyjnych „Sztuka Cię Szuka”, projektu Sztuka Podwórkowo Stosowana „Mój Sąsiad II”. Koordynator i animator projektu „Podwórkowe Dziwowiska”. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Kulturalna „Niech Będzie” i Stowarzyszeniem „Adelfi”. Czynnie związany z działaniami Teatru Węgajty i Teatrem Baj w Warszawie. Artystycznie skupiony wokół szeroko pojętego kuglarstwa, ekwilibrystyki i pedagogiki cyrkowej. Instruktor warsztatów kuglarskich i rytmicznych

Erdmute Sobaszek

Urodzona w Niemczech (wschodnich), współzałożycielka Teatru Węgajty. Jako aktorka i instrumentalistka zrealizowała role i akompaniament muzyczny w większości spektakli Teatru Węgajty oraz własnym monodramie. Wieloletnia menedżerka projektów animacyjnych i edukacyjnych Teatru Węgajty, autorka projektów pedagogiczno-teatralnych i działań sieciowania inicjatyw lokalnych. W latach 2013- 2016 członkini Obywatelskiej Rady Kultury Olsztyna. Prowadzi warsztaty, seminaria, pisze na blogu, tłumaczy z języka niemieckiego. W roku 2007 otrzymała nagrodę Polcul. 

Pamela Leończyk

Animatorka, reżyserka, pedagożka teatru. Studentka Reżyserii Teatralnej na Akademii Teatralnej w Warszawie, absolwentka Performatyki Przedstawień oraz Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związana ze Stowarzyszeniem „Nie Po Drodze” w Suwałkach: W latach 2015-2016 instruktorka teatralna w Fundacji Wspierania Kultury „Powidok” w Krakowie oraz w Klubie Kultury Kazimierz. Autorka projektu diagnozy potrzeb społeczności lokalnej „Studia życzeń” realizowanego w ramach programu Dom Kultury + w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. 

Aleksandra Antoniuk

Pedagożka teatru, animatorka kultury, praktyczka ruchu i techniki kontakt improwizacja. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim i Instytutu Kultury Polskiej. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru i kolektywu Performeria Warszawy. W okresie od lutego 2015 do sierpnia 2016 specjalistka ds. edukacji w Teatrze Fredry w Gnieźnie. Współpracowała z Instytutem Teatralnym oraz wieloma teatrami. Praktykantka w brytyjskim teatrze New Vic Theatre w NewcastleunderLyme. Absolwentka programu kontakt improwizacji autorstwa Joerga Hassmana i Daniela Wernera w Tanzfabrik w Berlinie.

Wiktoria Rutkowska

Animatorka kultury, performerka, pedagożka, ceramiczka, członkini kolektywu Performeria Warszawy, absolwentka pedagogiki wczesnoszkolnej i edukacji artystycznej na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, odbyła staże m.in. w Fundacji Sztuka i Współczesność, Odin Teatret w Danii. Interesuje się tkanką miejską, zbieraniem historii lokalnych jako materiału do pracy artystycznej, street artem, pedagogiką alternatywną i krytyczną, tańcem i wzornictwem ludowym. Na co dzień pracuje w Centrum Artystycznym Sztukarnia w Warszawie.

Katarzyna Kuroń

Animatorka kultury, koordynatorka projektów edukacyjnych, studentka 5 roku psychologii na Akademii Pedagogiki Specjalnej o specjalności Wspieranie Rozwoju i Kształcenia, absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2011 związana z Fundacją Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Współtwórczyni projektu dot. komunikacji i rozwijania inteligencji emocjonalnej dzieci Little Leader Power w Przestrzeni Kreatywnego Rozwoju w Warszawie. W 2016 koordynatorka projektu Lato w teatrze w Jonkowie. 

Eugenia Wasylczenko

Studentka Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie (stopień magisterski), absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (stopień licencjacki). Zajmuje się fotografią, wideo, ilustracją oraz projektowaniem graficznym. Szczególne zainteresowanie i nadzieję pokłada w sztuce zaangażowanej społecznie. Autorka, cieszącego wielkim zainteresowaniem i kontynuowanego w czterech miastach Polski, projektu społecznoartystycznego „Domni↔Bezdomni”. 

Marta Traczyk

W 2008 roku absolwentka Wydziału Socjologii i Pedagogiki Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie (studia I stopnia) Od 2006 roku zatrudniona w Gminnym Ośrodku Kultury w Jonkowie na stanowisku instruktor wychowawca. W latach 2008 oraz 2009 prowadząca projekt Pożyteczne Wakacje w Godkach. W latach 2008-2016 dorywcza współpraca z Teatrem Węgajty. Do chwili obecnej instruktor wychowawca w świetlicy w Jonkowie oraz  realizatorka inicjatyw wewnętrznych Gminnego Ośrodka Kultury w Jonkowie.

Wojciech Grochowalski

Aktor, reżyser, performer, konferansjer. Od wielu lat prowadzi zajęcia teatralne i kuglarskie. Wieloletni działacz społeczny i wolontariusz. Członek zarządu założycielskiego stowarzyszeń społecznokulturalnych „Pro Ws” i „Anima”. Pomysłodawca i organizator letniej akcji „Dawaj Na Plażę” 2014-2016. Sekretarz i instruktor fundacji pomocy dzieciom „Oczyma Dziecka”. Właściciel firmy eventowej „La Truppa” zajmującej się realizowaniem spektakli i kuglarskich warsztatów plenerowych. Obecnie dyrektor w Gminnym Ośrodku Kultury w Jonkowie.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.