"(nie)straszny Śląsk"

Realizator: Fundacja Szafa Gra

Miejsce: Ornontowice

Termin warsztatów: 10 - 22 lipca

Terminy pokazów:  22 i 23 lipca | godz. 21:00 - Park Gminny w Ornontowicach

Koordynatorka projektu: Sylwia Wiśniewska 

e-mail: biuro@szafagra.org 

W czasie dwutygodniowych warsztatów młodzi mieszkańcy Ornontowic będą poszukiwali swojej tożsamości i związków z miejscem, w którym żyją. W programie znajdą się warsztaty aktorskie, scenograficzne, taneczne, muzyczne, spotkania z ważnymi dla Śląska ludźmi oraz zajęcia integracyjne. Uczestnicy wspólnie stworzą pokaz plenerowy pt. (nie)straszny Śląsk, do którego zaproszeni zostaną również artyści ludowi i teatralni.

Prowadzący warsztaty

Olga Chrzan

Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im.G.Fitelberga w Chorzowie - muzyk – instrumentalista. Ukończyła studia kulturoznawcze ze specjalizacją teatrologiczną na Wydziale Filologicznym  Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowe Studium Dziennikarskie przy Wydziale Nauk Społecznych tej uczelni. W roku 2015 r. obroniła dyplom na Podyplomowych Studiach Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

Sandra Jaworudzka

Autorka scenariuszy spektakli teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Absolwentka Organizacji Produkcji Filmowo-Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Zarządzania w mediach  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne. Na co dzień zarządza Muzeum Historii Hutnictwa Cynku Walcownia i koordynuje projekty edukacji kulturalnej. Sekretarz Fundacji Szafa Gra. Realizuje własne projekty edukacji kulturalnej np. „Wwwarto – bezpiecznie tu i teraz”. Uczestniczka projektów Bardzo Młoda Kultura i Dom Kultury +.

Joanna Sodzawiczny

Studentka Animacji Społeczno-Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Koordynatorka wolontariatu. Od wielu lat związana z Teatrem Naumiony. Autorka tekstu do spektaklu „Kopidoł”, który w 2016 r. był przedstawiany w programie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie – Teatr Polska. Pracuje jako organizatorka wydarzeń kulturalnych, wodzirejka i animatorka. Zakochana w gwarze i kulturze śląskiej, laureatka konkursów literackich po śląsku.

Mikołaj Karczewski

Aktor tancerz. W 2012 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L.Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Wystąpił w spektaklu dyplomowym „Everything sleep’s awey” w chor. J. Altera, oraz w „Hamlecie” w reż. J. Peszka i C. Tomaszewskiego. W 2013 r. rozpoczął współpracę z PWST im. L. Solskiego w Krakowie, jako wykładowca Tańca Współczesnego na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. 

Piotr Myszczyszyn 

Animator, żongler, instruktor, performer, aktor, muzyk - tematyką cyrku oraz żonglerką interesuje się od ponad 19 lat. Jest pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów żonglerskich w Gliwicach. Prowadzi zajęcia oparte o założenia pedagogiki cyrku i elementy cyrkomotoryki, organizuje lekcje instruktażowe dla dzieci, młodzieży, pedagogów i nauczycieli. Wiceprezes Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego „Ludzie Lasu”, w którym działa jako animator we współtworzonych projektach, wspomaga organizację festiwali i koncertów oraz koordynuje liczne działania kulturalne i edukacyjne. 

Szymon Szewczyk

Zajmuje się scenografią, projektowaniem graficznym, tworzy obrazy, obiekty, kolaże oraz instalacje. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Współautor scenografii i kostiumów do wielu spektakli np. Koń, kobieta i kanarek (Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 2014), Słowo o Jakóbie Szeli (Teatr Śląski w Katowicach, 2017). Podczas XLIX Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie otrzymał wraz z Remigiuszem Brzykiem i Igą Słupską wyróżnienie za koncepcję wizualną spektaklu Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł.

Iwona Woźniak

Pedagog, animator kultury, reżyser. Ukończyła Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach oraz studiów podyplomowych Zarządzania w kulturze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Nauczyciel teatru w wielu miejscach na terenie Śląska m.in. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Reżyser Teatru Naumionego, który 2016 r. w ramach programu Teatr Polska, zaprezentował w 8 miastach Polski spektakl pt. „Kopidoł”.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.