Ballada o wędrówce

Realizator: Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej Teatr Rondo

Miejsce: Zespół Szkół w Jaszczurowej, 34-106 Jaszczurowa 255

Termin warsztatów: 31 lipca - 12 sierpnia

Terminy i miejsca pokazów: 10 i 11 sierpnia | godz. 18:00  -  okolica szkoły w Jaszczurowej (plener)

Koordynator: Magdalena Szubielska

e-mail: stktrondo@gmail.com

Wędrowanie należy do ich codziennych rytuałów uczniów szkoły położonej w górskiej miejscowości Jaszczurowa, wpisuje się w ich rytm życia. Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość snucia własnej ballady o wędrówce: o powrocie ze szkoły do domu, o wyprawie w góry albo o podróży przez życie. Czy wśród teatralnych opowieści pojawią się też wyimki z lokalnych legend (np. o Mysiorowej Dziurze, o wzniesieniu Upalenisku i „czarownicy” Sikonionce/Sikorce)? Tego nie wiemy, ponieważ działamy bez gotowego scenariusza, a końcowy efekt będzie wynikiem wspólnej pracy instruktorów i uczestników. Jedno jest pewne – wykorzystamy pomysły wszystkich dzieci i będziemy angażować je na każdym etapie tworzenia widowiska!

Prowadzący warsztaty

Radosław Bułtowicz

Artysta wizualny, fotograf, performer, edukator. Od lat zajmuje się sztuką analogowej diaporamy, tworzy też filmy animowane oraz realizacje w przestrzeni publicznej. Tworzy oprawy wizualne koncertów (na zasadzie scenografii), a także elementy scenograficzne do spektakli teatralnych. Współpracował m.in. z Teatrem Studio, Teatrem Rondo, poznańskim festiwalem Malta. Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin. We współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie zrealizował rezydencję artystyczną w szkole w Mucharzu. W projekcie prowadzący warsztaty scenograficzne.

Krzysztof Butryn

Kulturoznawca, etnolog, muzykant grający na skrzypcach i bębenku, suce biłgorajskiej (obecnie m.in. w kapeli Uherec). Uczeń roztoczańskich wiejskich muzykantów. Uczestnik i organizator licznych projektów artystycznych, dotyczących muzyki tradycyjnej, zawodowo związany ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych (m.in. Mały Kolberg, Rośnij muzyczko, rośnij). Założyciel i animator Szkoły Suki Biłgorajskiej, redaktor portali Kulturaludowa.pl oraz muzykatradycyjna.pl. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekcie prowadzący warsztaty muzyczne.

Piotr Deptuła

Artysta plastyk, skrzypek – uczeń wiejskich muzykantów. Muzykujący od kilkunastu lat członek zespołów takich jak Kapela z Łomży, Kapela Bornego z Podzamcza, Rodzinna kapela Butrynów, Uherec. Współpracuje ze Szkołą Suki Biłgorajskiej oraz Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, prowadzi m.in. zajęcia muzyczne dla dzieci. Jako rysownik współredaguje pierwsze łemkowskie czasopismo dla dzieci Lemkoland. W projekcie prowadzący warsztaty muzyczne.

Oleg Dyyak

Multiinstrumentalista (grający na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych), zawodowy muzyk. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Obecnie koncertuje w składzie Bester Quartet. Ma na swoim koncie udział w niezliczonej ilości nagrań dla radia i telewizji w Polsce i na świecie. Współpracował z takimi artystami jak John Zorn, Grażyna Auguścik czy Tomasz Stańko. Nauczyciel akordeonu, instruktor warsztatów instrumentalnych integrujących starsze i młodsze pokolenie (w ramach Stowarzyszenia Terra Artis Lanckorona). W projekcie prowadzący warsztaty muzyczne.

Marta Graban-Butryn

Kulturoznawczyni, etnomuzykolożka, folklorystka, animatorka. Prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz zajęcia muzyczne dla najmłodszych. Od wielu lat poznaje i śpiewa muzykę tradycyjną Roztocza Zachodniego i Karpat. Obecnie, w składzie kapeli Uherec, śpiewa i gra na bębnie. Uczestniczka wielu wypraw terenowych oraz przedsięwzięć z udziałem wiejskich muzykantów. Współpracowała m.in. z Instytutem Muzyki i Tańca, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych. Stypendystka International Visegrad Fund oraz MKiDN. W projekcie prowadząca warsztaty muzyczne.

Robert Kadela

Nauczyciel historii i informatyki w Zespole Szkół w Jaszczurowej. Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego – drużyny harcerskiej działającej na terenie Hufca Ziemi Wadowickiej. Opiekun klubu turystycznego i Klubu Fotograficznego OKNO. Od wielu lat realizuje z dziećmi i młodzieżą projekty edukacyjne: fotograficzne, historyczne, krajoznawcze, m.in. we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Autor licznych publikacji dotyczących historii lokalnej – Mucharza i okolic. W projekcie sprawuje opiekę pedagogiczną

Edyta Sylwia Piekarczyk

Artystka wizualna, malarka – maluje obrazy, ikony na szkle tradycyjną techniką, tworzy mozaiki. Jest muzykiem tradycyjnym młodego pokolenia (Orkiestra Świętego Mikołaja, Kapela Braci Dziobaków, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, a obecnie kapeli łemkowskiej Uherec). Gra na basach trzystrunowych dłubanych oraz tubie. Fascynuje się surowością tradycyjnych smyczkowych instrumentów ludowych i transowym, archaicznym sposobem gry. Uczy dzieci, jak można ze zwykłych przedmiotów wykonać proste instrumenty. W projekcie prowadząca warsztaty muzyczne.

Dorota Polan

Nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Jaszczurowej. Instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, na terenie Hufca Ziemi Wadowickiej (Chorągiew Krakowska). W ramach prac w klubie turystycznym i Klubie Fotograficznym „OKNO” zaangażowana w realizację projektów edukacyjnych (fotograficznych, kulturalnych, historycznych, literackich). Autorka wielu publikacji dotyczących mucharskiej społeczności. W projekcie sprawuje opiekę pedagogiczną.

Maciej Sierosławski

Instruktor muzyczny, animator kultury, związany z Teatrem Rondo w Słupsku. Zajmuje się edukacja teatralną i upowszechnianiem kultury. Entuzjasta kuglarstwa. Wciąga dzieci w zabawy teatralne wykorzystujące elementy pedagogiki nowego cyrku, a także bazujące na rytmie i głosie. Od wielu lat pracuje wspólnie z Katarzyną Sygitowicz-Sierosławską, realizując warsztaty, spektakle, widowiska plenerowe i działania parateatralne. W projekcie prowadzący warsztaty teatralne

Magdalena Szubielska

Łączy role akademiczki (pracuje w Instytucie Psychologii KUL), edukatorki i animatorki Kultury. Ekspertka w dziedzinie edukacji medialnej (współpracowała m.in. z festiwalami filmowymi dla dzieci, Telewizją Polską), badaczka odbioru tekstów kultury. Realizuje autorskie projekty z pogranicza teatru oraz sztuk wizualnych. Chętnie włącza się w działania zaangażowane społecznie. Aktorka w niezależnych teatrach, związana m.in. z Teatrem Rondo. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Pomorskiego. Koordynatorka projektu, prowadząca warsztaty promocyjno-dziennikarskie.

Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska 

Specjalista ds. teatru w Ośrodku Teatralnym Rondo, prezeska Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej – Teatr Rondo. W swoich działaniach wykorzystuje techniki teatralne jako narzędzie wspierające kształcenie kompetencji społecznych. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli i instruktorów o teatrze samorodnym jako metodzie stymulującej twórczość dzieci. Zrealizowała wiele autorskich spektakli i widowisk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu nagród za działalność edukacyjną i animacyjną, m.in. nagrody specjalnej Ministra Kultury i nagrody Marszałka Województwa. Pomorskiego.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.