KAŻDA PODRÓŻ TO NOWY DOM

Realizator: Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Miejsce: Bydgoszcz – dzielnica Stary Fordon – warsztaty prowadzone będą w trzech obiektach Fundacji dla UKW – przy ul. Bydgoskiej 22 i 26 oraz Rynek 6

Termin warsztatów: 17- 30 lipca

Terminy pokazów:  30 lipca i 27 sierpnia | godz. 16:00 - dawna synagoga, Bydgoszcz – Stary Fordon, ul. Bydgoska 22

Koordynator: Małgorzata Winter

e-mail: warsztat.bydgoska26@gmail.com

Punktem wyjścia warsztatów będzie interaktywna instalacja artystyczna Doroty Podlaskiej pod tytułem „Każda podróż to nowy dom”. Dla uczestników stanie się ona inspiracją do tworzenia autorskich mini spektakli-filmów. Zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnych działań, by przekonali się, że współczesny teatr to dzieło multimedialne, które łączy nie tylko tradycyjne dziedziny sztuk takie jak: literatura, sztuki plastyczne, muzyka, taniec, ale również sztuki nowych mediów. Chcemy mówić o sztuce, która wiąże się nierozerwalnie z życiem, która może nie tylko odzwierciedlać otaczającą nas rzeczywistość, ale również stać się narzędziem do powoływania światów. Bo właśnie z marzeń tworzy się postęp technologiczny i społeczny.

Prowadzący warsztaty

Dorota Podlaska

Malarka, jej główne medium to malarstwo figuratywne. Od początku swojej twórczości zamazuje granice między sferą sztuki a prywatnością. Jej prace mają charakter narracyjny, opowiada historie w formie książeczek, komiksów czy klatek z istniejących lub wyimaginowanych filmów. Tworzy też fotograficzne dokumentacje, interwencje w przestrzeni, akcje z udziałem publiczności, projektuje książki, organizuje warsztaty artystyczne i kulinarne. Wiele prac poświęciła wymianie międzykulturowej.

Yach (Jan) Paszkiewicz i Aleksandra Wójcik

Reżyser i operator, autor animacji, grafik, animator kultury, legendarna postać polskiej sceny muzycznej, ojciec polskiego wideoklipu, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Polskich Wideoklipów w Gdańsku od 1990 roku, pedagog i wykładowca w zakresie sztuki animacji filmowej oraz fotografii. Od 2010 prowadzi autorskie warsztaty animacji filmowych i tworzenia wideoklipów również dla dzieci i młodzieży.

Animatorka kultury, pracowała przy produkcjach krótkich form filmowo-telewizyjnych, dyrektor artystyczny FestiwaluSztuki i Mody Sztukato

Mikołaj Winter

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu Zakład Plastyki Intermedialnej i Edukacji Artystycznej, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kurator i uczestnik wielu wystaw; tworzy grafiki, komiksy, filmy animowane, współtworzy Fundację Bez Nazwy; grafik w 4FUN.TV; VJ Toyz Boyz.

Paweł Gilewski

Aktor Teatru Polskiego im. Heronima Konieczki w Bydgoszczy, wielokrotnie nagradzany za kreacje aktorskie.

Maja Erdmann

Wieloletnia aktorka Trzeciego Teatru w Drodze, zajmuje się ruchem scenicznym, z wykształcenia polonista, od kilku lat również dziennikarka związana m.in. z GW oraz lokalnymi mediami.

Małgorzata Winter

Historyk sztuki, muzealnik, animator kultury, od 2010 prowadzi Fundację Bez Nazwy i współpracuje z Fundacją dla UKW, kuratorka wielu wystaw z zakresu sztuki współczesnej oraz projektów edukacyjno-artystyczno-społecznych dla dzieci i młodzieży. Od dwóch lat zaangażowana w rewitalizację Starego Fordonu, prowadzi m.in. interdyscyplinarny projekt „Stary Fordon. Miasteczko Sztuki” oraz warsztaty artystyczne dla mieszkańców.

Justyna i Weronika Żywieckie

Specjalizują się w prowadzeniu warsztatów plastycznych i z zakresu rzemiosła artystycznego i tworzenia pięknych przedmiotów  .

Ola Kozioł i Sauvas Lewy

Artyści zorientowani na nowe doznania słuchowe. Tworzą muzykę wykorzystując wszelkie dostępne instrumenty oraz przedmioty. Realizują muzyczne projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz akcje mające charakter audioingerencji w przestrzeń miejską. Tworzą spontaniczne projekty muzyczne, solowo i w kooperacji z muzykami, tancerzami, aktorami i performerami.

Hanna Kasica i Małgorzata Magnuszewska 

Liderki animacji społecznej i kulturalnej w Starym Fordonie, polonistki w miejscowym gimnazjum, w którym prowadzą grupę teatralną. Od czterech lat blisko współpracują z Fundacją UKW w działaniach na rzecz rewitalizacji zaniedbanej dzielnicy.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.