LATO W OPERZE – Jak powstaje opera? 

Realizator: Opera Bałtycka

Miejsce: Opera Bałtycka w Gdańsku

Termin warsztatów: 9- 22 lipca

Terminy i miejsca pokazów: 22 lipca | godz. 15:00 – Opera Bałtycka w Gdańsku

                                                                23 lipca | godz. 17:00 – Opera Bałtycka w Gdańsku           

Koordynator:  Aleksandra Filipek

e-mail: latowteatrze@operabaltycka.pl

„Lato w Operze – Jak powstaje opera?” to pierwszy wakacyjny projekt dla dzieci w wieku szkolnym w gdańskiej Operze. Podczas dwutygodniowych półkolonii uczestnicy będą brać udział w warsztatach prowadzonych przez operowych solistów, pedagoga teatru, realizatora dźwięku i scenografa. Zajrzą także na próby zespołów artystycznych i poznają Operę od kulis. Młodzi uczestnicy jako jedni z pierwszych zapoznają się z partyturą i librettem opery „Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla, której prapremiera odbędzie się jesienią w Operze Bałtyckiej. Podsumowaniem poszukiwań i warsztatów będzie nagranie słuchowiska „Jak powstaje opera?” oraz jego teatralna prezentacja na scenie przed publicznością.

Prowadzący warsztaty

Tomasz Kaczorowski

Reżyser i autor tekstów dla teatru. Absolwent Wiedzy o Teatrze (UJ), studiował reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Stypendysta programu MKiDN „Młoda Polska” (2017). Twórca spektakli „Trollgatan. Ulica Trolli” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, „Chimery Afanasjewa”  gdańskiego Teatru Miniatura i Teatru na Plaży, „Ty, Hitler” Kristo Šagora w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz „Opowieści spod stołu, czyli Absurdalny świat Stasia Witkiewicza” w słupskim Teatrze Tęcza. Reżyseruje słuchowiska i czytania performatywne, pracuje z młodzieżą, nauczycielami i seniorami. 

Karolina Sołomin

Solistka, sopran. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej. Od 2013 roku współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, wystąpiła m.in. w licznie nagrodzonym „UBU REX” Pendereckiego oraz w „Czarnej masce” Pendereckiego. Wykonuje różnorodny repertuar i doskonali się jako pedagog emisji głosu oraz śpiewu. Laureatka konkursów wokalnych, swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich uznanych.

Magdalena Chmielecka

Solistka, sopran. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej Gdańsku. Występuje na scenach operowych, w tym w Operze Bałtyckiej w Gdańsku („Cyganeria”, „Traviata”), Operze Nova („Czarodziejski flet”). Laureatka i finalistka międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. Włoszech, Rumunii, Austrii i Polsce. Uczestniczy w działaniach edukacyjnych, m.in. jako kapryśna primadonna w spektaklu rodzinnym „Opera Tu!Tu!” w Operze Bałtyckiej, regularnie koncertuje dla dzieci z Polską Filharmonią Bałtycką.

Katarzyna Ważna

Animatorka, wychowawca. Absolwentka kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, uczy gry na fortepianie i śpiewu. Współtwórczyni projektów edukacyjnych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w tym autorskich warsztatów dla dzieci i młodzieży. Muzyka i ludzie są dla niej podstawowym źródłem energii każdego dnia.

Monika Ostrowska

Scenografka i kostiumografka. Studiowała architekturę wnętrz na Politechnice Białostockiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od listopada 2014 związana z Operą Bałtycką w Gdańsku. Współautorka scenografii spektaklu „Remus” Teatru Miniatura w Gdańsku. Zrealizowała kilka projektów dla dzieci, w tym scenografię do „Czerwonego Kapturka” w Teatrze Gdynia Główna i do projektu „Rodziny Papetów” w Teatrze Miniatura.

Marek Iwanowski

Inżynier dźwięku po gdańskiej Politechnice, od lat z radiem związany. Zafascynowany multimediami, w wolnych chwilach miłośnik opery i dobrego filmu. Na co dzień pracuje jako inżynier muzycznego studia nagraniowego Radia Gdańsk.

Maria Malinowska

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Współpracowała z wieloma ośrodkami muzycznymi w Polsce, występowała z Filharmonią Bałtycką jako solistka w ramach „Pomorskich Talentów”. Laureatka konkursów wokalnych, z zamiłowania także nauczyciel śpiewu. 

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.