W poszukiwaniu Maciusia

Realizator: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana 

Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, ul Teatralna 4, Będzin 

Termin warsztatów: 26 czerwca - 9 lipca

Terminy pokazów: 8 lipca | godz. 14:00 - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana 

                                           9 lipca | godz. 12:00 - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana

Koordynator: Anna Jadwiga Nowak

e-mail: annajadwiganowak@gmail.com

Warsztaty nawiązują do dorobku artystycznego i pedagogicznego Janusza Korczaka – lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego. Janusz Korczak nie był przedstawicielem świata nauki, ale jako wybitny i wykształcony medycznie wychowawca-praktyk wniósł do wiedzy pedagogicznej nowe spojrzenie na dziecko i zaakcentował jego indywidualność. To właśnie Korczak zwracał uwagę na swoistą naturę dziecka – na to jakim jest dziś, a nie jakim będzie, czy ma być w przyszłości. Postawione przez „Starego Doktora” pytania dotyczące „bycia dzieckiem” i „bycia dorosłym” staną się punktem wyjścia naszych artystycznych wędrówek. Szczególną rolę w tych poszukiwaniach pełnić będą dwie powieści: „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na wyspie bezludnej”. Podczas zajęć dzieci opowiedzą zarówno o swoim świecie, jak i o świecie dorosłych. Uczestnicy będą pracować w czterech grupach: aktorskiej, aktorsko-plastycznej, aktorsko-muzycznej i aktorsko-medialnej.

Prowadzący warsztaty

Agnieszka Raj-Kubat

Aktorka, teatrolog, surdopedagog.Od dwudziestu lat związana z będzińską sceną. Absolwentka Dwuletnego Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,Wydziału Nauk Społecznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, złożyła egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu przy Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Ukończyła kurs języka migowego I, II i III stopnia oraz kurs fonogestów.  Instruktor teatralny Miejskiego Domu Kultury i Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Pisze scenariusze, reżyseruje.

Paweł Szymkowiak

Realizator i reżyser dźwięku, kompozytor, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku teatralnych bajek dla dzieci oraz stworzonych na ich potrzeby piosenek. Prowadzi grupę filmową Gawlock Pictures. Realizuje materiały filmowe promujące działania teatrów zawodowych. 

Katarzyna Bała

Aktorka Teatru Dzieci Zagłębia, pedagog, logopeda, instruktor teatralny, nauczyciel rytmiki i śpiewu. Absolwentka Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia, Policealnego Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach, Wychowania artystycznego (WSP w Częstochowie) oraz Kwalifikacyjnych Studiów Medialnej Emisji Głosu i Logopedii (UŚ). Wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Dyplomowana aktorka (ZASP).

Roman Hyla

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Student Akademii Muzycznej w Łodzi, nauczyciel w Studium Muzycznym w Będzinie oraz założyciel i dyrygent jazzowego zespołu Big Będzin Band. Założyciel pierwszej na terenie Diecezji Sosnowieckiej klasy organów kościelnych. Założyciel, dyrygent i arranger Sands Movie Orchestra.  

 Ewa Zawada

Aktorka Teatru Dzieci Zagłębia. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Dyplomowana aktorka (ZASP). W latach 2005-2012 prowadziła Studio Teatru Fizycznego działające przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. W 2010 została uhonorowana „Złotą Maską Ziemi Będzińskiej” w kategorii aktorstwo oraz Złotą Maskę w kategorii rola w teatrach lalkowych za kreacje w spektaklach „Kosmita” (reż. D. Wiktorowicz) oraz „Calineczka” (reż. A. E. Kwapisz) zrealizowanych w Teatrze Dzieci Zagłębia.

Joanna Rząp

Od 18 lat aktorka teatrów lalkowych:w Rabce (Teatr „Rabcio”) i Będzinie (Teatr Dzieci Zagłębia). Instruktor teatralny, skrzypaczka, konferansjerka, juror przeglądów teatralnych i recytatorskich. Zaangażowana w akcje charytatywne z dziećmi i młodzieżą (koncerty,  spektakle, lekcje teatralne). Autorka montażu slowno-muzycznego „Kocham Paryż” (wystawiony w Muzeum im. Braci Mieroszewskich w Będzinie) i spektaklu muzycznego „Miłość w starym kinie”. Prowadzi warsztaty teatralne w szkolach przygotowując dzieci i młodzież do przeglądów teatralnych.

Jolanta Markowska

Kierownik pracowni plastycznej w Teatrze Dzieci Zagłębia. W trakcie 36 lat pracy była zaangażowana w realizację ponad 120 spektakli opracowując scenografie i projekty kostiumów, a także oprawę graficzną programów teatralnych. Współpracowała z wieloma scenografami i kostiumologami m.in. Adamem Kilianem, Rajmundem Strzeleckim, Marią Balcerek,  Barbarą Ptak.

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.