MIASTO PRZYSZŁOŚCI

Realizator:  Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy

Miejsce:  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. K.Sobczyk w Tyczynie, ul. Mickiewicza 1

Termin warsztatów:  22 lipca – 4 sierpnia

Terminy i miejsce pokazów:  4 sierpnia | godz. 12.00 otwarta próba generalna, godz. 16:30 pokaz finałowy – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. K.Sobczyk w Tyczynie                

Koordynatorka projektu:  Zakia Cieślicka-Majka

e-mail:  mgoktyczyn.dyrektor@op.pl

więcej o projekcie: facebook

Miasto kojarzy nam się przede wszystkim z charakterystycznym układem przestrzeni prywatnej i publicznej, specyficzną zabudową. Jeśli przyjrzymy się miastu uważniej,zobaczymy, że wpisane są w tę przestrzeń zwyczaje i zasady, różne praktyki korzystania z niej. Podczas warsztatów zastanowimy się nad relacją z najbliższym otoczeniem. Czy najbliższe otoczenie zaspokaja nasze potrzeby? Czy jednostka może kształtować otaczającą rzeczywistość? Jakie dostrzegamy negatywne i pozytywne aspektymiejsca, w którym żyjemy? Jak wyobrażamy sobie moje miasto przyszłości?

Będziemy czerpać ze współczesnych tekstów kultury: m.in. „Arki czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” Marcina Szczygielskiego,„Króla Maciusia I” JanuszaKorczaka,„Bajek robotów" Stanisława Lema oraz baśni Hansa Christiana Andersena.Futurologiczne rozważania pozwolą namstworzyć makiety Miasta Przyszłości. Praca będzie odbywała się w czterech grupach: trzech zespołach aktorsko-muzyczno-scenograficznych oraz w jednej grupie dziennikarskiej. Integracją dla wszystkich grup będą poranne rozgrzewki, spacer edukacyjny śladami historii Tyczyna oraz wieczory filmowe w „Kinie przyszłości”.Naszym głównym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wyrażania swoich emocji poprzez sztukę.

ZESPÓŁ REALIZATORÓW

Ewa Mrówczyńska

Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Ukończyła Podyplomowe Studia Menadżerskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz kurs Laboratorium Meisnera pod kuratelą Actors Temple w Londynie. Jest prezeską Teatru Poddańczego. Występuje w Teatrze Maska w Rzeszowie. Otrzymała nagrodę Loży w 2012 (przyznawaną przez ZASP za wybitne osiągnięcia artystyczne dla młodego aktora) orazwyróżnienie za rolę w spektaklu „Białe małżeństwo”. Stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie edukacja/animacja kulturalna. Uczestniczka wielu festiwali w kraju i za granicą. Od 2013 stale współpracuje jako instruktorka teatralna grupy Teatromaniacyw CDKiIT w Tyczynie.

Grzegorz Eckert

Jest aktorem, pedagogiem. Od 2011 roku należy do zespołu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Wykłada przedmioty aktorskie i dykcję w Instytucie Wokalno-Aktorskim Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych.

Mateusz Mikosza 

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jest aktorem i kierownikiem muzycznym Olsztyńskiego Teatru Lalek. Prowadzi w nim również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Otrzymał nagrodę aktorską podczas XXV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za rolę w spektaklu „Na Arce o ósmej” oraz nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie (spektakl „Chłopcy z Placu Broni”). Prowadził warsztaty teatralne dla dzieci z Białorusi i Ukrainy w Opolskim Oddziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Piotr Michalczuk

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Tarnobrzegu, w klasie fortepianu . W liceum realizował się muzycznie jako basista w lokalnych zespołach rockowych. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Zafascynowany szeroko pojętym teatrem formy, od początku studiów inkorporował swoje muzyczne fascynacje w świecie teatru. Jako aranżer zadebiutował muzyką do spektaklu "Koniec Bajki" w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Jego obecne zainteresowania muzyczne sięgają od Szostakowicza i Mahlera, przez nową falę brytyjskiego jazzu, po syntezę modularną, ambient i rap eksperymentalny.

Krzysztof Paluch 

Ukończył Instytut Sztuk Plastycznych UR (specjalizacja: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych).Jest malarzem i rzeźbiarzem związanym z pracownią malarską prowadzoną przez prof.T.Wiktora. Uczestniczył w licznych wystawach malarskich i rzeźbiarskich w kraju i za granicą (zakwalifikowany do międzynarodowego konkursu 2015 International Wood Sculpture Competition w Tajwanie).Był głównym organizatorem oraz jurorem pleneru konkursowego „Belle Epoque” w Bad Gastein w Austrii w 2012r. Jest autorem kostiumów oraz wykonawcą rekwizytów w spektaklach „Bobok”, „Siostra siostrze” „Białemałżeństwo”, „Czasoodkrywanie” w Teatrze Maska w Rzeszowie.

Agnieszka Zaguła

Jest artystką plastyczką, pedagożką, scenografką. Pasjonuje się klasycznymi technikami pozłotniczymi oraz lalkarstwem artystycznym. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych. W 2010 oraz 2012 roku została wyróżniona dyplomem w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza Podkarpacia pod patronatem Marszałka Podkarpacia. Prowadzi autorskie warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, m.in.Muzeum Dobranocek im. W.Jamy w Rzeszowie ,Teatrem Maska, Młodzieżowym Domem Kultury w Rzeszowie oraz Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie.

Przemek Wiśniewski

Jest prezesem Stowarzyszenia Teatr Kreatury, instruktorem teatralnym.Od 1992 roku prowadzi Teatr Kreatury w Gorzowie Wielkopolskim. Zespół ten występował w Polsce, Kanadzie, Niemczech, Rosji, Francji zdobywając ponad sto nagród w tym OFFEUSZA na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA.Jest inicjatorem wielu spotkań i zdarzeń teatralnych, twórcą Grupy Happeningowej WESOŁE MIASTECZKO, założycielem Teatru FOTOgrafii, pomysłodawcą Teatralnego Spichlerza w Olsztynie i Teatralnej Szopki w Dobrym Mieście.Został wyróżniony nagrodami ministra kultury i prezydenta Gorzowa za działalność kulturalną.Jest jurorem konkursów recytatorskich, nagrodzony brązową odznaką recytatora (TKT).

Kamil Dobrowolski

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Jest aktorem Teatru Maska w Rzeszowie. Jako instruktor teatralny prowadzi tam regularnie zajęcia w ramach „Małej akademii teatralnej”.Wyreżyserował i napisał piosenki do musicalu „Podwórko” zrealizowanego w ramach stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2004 roku. W kinie debiutował w roku 2015 kreując rolę polskiego kapo w nagrodzonym Oscarem filmie „Syn Szawła” Laszla Nemesa. Reżyser dwóch nagrodzonych filmów w ramach konkursu „Opowiedz”. Obecnie realizuje dźwięk dla produkowanego przez Discovery programu o „customizacji” motocykli.

Marzena Kłeczek-Krawiec

Jako dziennikarka telewizyjnana stałe współpracuje z Telewizją Polską (TVP Rzeszów). Od sześciu lat jest autorką i producentką programu kulturalnego „Stacja Rzeszów Główny”, programu o modzie i urodzie „Modna Telewizja”, motoryzacyjnego – „Automobilni” i żużlowego – „Bez hamulców”.Wcześniej była reporterką „Aktualności” w TVP Rzeszów. Z wykształcenia jest prawniczką i dziennikarką. Ukończyła kurs pedagogicznym,doświadczenie zdobywała podczas kolonii letnich i trzymiesięcznego stażu absolwenckiego w szkole podstawowej. Instruktorka Lata w teatrze w 2013 i 2015 roku.

Zakia Cieślicka-Majka  

Ukończyła kulturoznawstwo na UMCS i muzealnictwo na UJ. W latach 2009-2011 była asystentką muzealną w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Od 2011do 2018 była specjalistą ds. dziedzictwa kulturowego w CDKiIT w Tyczynie . Od 2010 koordynuje wiele działań edukacji kulturalnej (z dofinansowań: MKiDN, NCK, Działaj Lokalnie, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, FIO Podkarpackie Inicjatywy Lokalne, Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronnenberga, Fundacji im. S.Batorego ,POLIN). Obecnie dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. K.Sobczyk w Tyczynie.

          

Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.