Lato w teatrze z lotu ptaka
Lato w teatrze z lotu ptaka to cykl webinarów poświęconych programowi, których celem było podsumowanie edycji w 2020 roku, stworzenie przestrzeni do rozmów o zebranych doświadczeniach oraz przyjrzenie się programowi z różnych perspektyw. Zostało zaproponowanych sześć tematów, a każdy z nich poddany pod dyskusję w gronie realizatorów. Moderatorkami i moderatorami rozmów były osoby tworzące projekty w poprzednich edycjach programu.
Dwa tygodnie intensywnych warsztatów, przygód, wzruszeń i… co potem? Co się dzieje po zakończeniu projektu – czy dla instytucji finał jest końcem, czy początkiem nowego rozdziału? Głos oddamy realizatorom wielu edycji i porozmawiamy o tym, czy Lato w teatrze może być zapalnikiem zmian.
W rozmowie wzięły udział: Weronika Idzikowska, Paula Rudź, Kasia Pągowska, Karolina Purłan-Leśniak, Anna Berent i Joanna Żygowska
Tłumaczenie PJM: Julia Kulig i Małgorzata Limanówka
Realizacja projektów Lata w teatrze w czasie pandemii postawiła przed realizatorami zupełnie nowe wyzwania. Wszyscy zmierzyli się z zadaniem zaadaptowania projektów do nowej rzeczywistości. Jakie strategie przyjęli koordynatorzy i instruktorzy w pracy z uczestnikami? W jaki sposób odpowiedzieli na wytyczne dotyczące reżimu sanitarnego? Jak radzili sobie z potrzebami dzieci i młodzieży w nieprzewidywalnych okolicznościach? Nowa sytuacja, stwarza nowe trudności, ale i otwiera nieznane dotąd możliwości – spotkanie będzie okazją do rozmowy o tym, czym było doświadczenie Lata w teatrze w cieniu Covidu.
Rozmawiają: Grażyna Kopeć, Anna Kulka, Agnieszka Bresler, Michał Krzywaźnia i Sandra Lewandowska
tłumaczenie PJM: Mariola Kozłowska-Nowak i Małgorzata Limanówka
Lato w teatrze nie zna granic, realizatorzy docierają w najbardziej odległe rejony Polski. Jak wyglądają letnie warsztaty w małej miejscowości i jakie korzyści daje program jej mieszkańcom? Paneliści opowiedzą na czym polega specyfika pracy ze społecznością wiejską i w jaki sposób można zadbać o ciągłość działań kulturalnych po zakończeniu projektu.
Rozmawiają: Anna Książek, Izabela Kotlęga, Agnieszka Klementyna Grygiel, Bogdan Krok i Aneta Pepaś-Skowron
tłumaczenie PJM: Mariola Kozłowska-Nowak i Małgorzata Limanówka
W projektach Lata w teatrze instruktorami często zostają artyści różnych dziedzin sztuki. Wielu z nich, gdy raz pozna pracę z dziećmi i młodzieżą, z chęcią wraca do nich w kolejnych edycjach. Dlaczego? Czego uczy ich praca z amatorami? Co jest dla nich wyzwaniem? Jak podchodzą do swojej roli w projektach?
Rozmawiają: Natalia Czarcińska, Monika Tomczyk, Mateusz Tymura, Aleksandra Sasza Skorupa i Pawel Chomczyk
Tłumaczenie PJM: Mariola Kozłowska-Nowak i Małgorzata Limanówka
To spotkanie adresujemy do osób, które w swoich projektach łączą siły kilku organizacji. Dla modułu Lato w teatrze + jest to wymogiem formalnym, ale wiele organizacji współpracuje z innymi instytucjami już wcześniej. Zapytamy, czemu się na to decydują i w jaki sposób dzielą partnerskie obowiązki. Kiedy zaczyna się współpraca między instytucjami – już w zalążku pomysłu na projekt czy w dniu jego rozpoczęcia? Na co zwrócić uwagę przy wyborze partnerów i w jaki sposób wprowadzić ich w założenia programu, by każdy czuł się jego częścią?
Rozmawiają: Agnieszka Drelich-Magdziak, Justyna Prajs, Andrzej Pietyra, Ewelina Knajdek Marcinkowska i Katarzyna Krajewska
Tłumaczenie PJM: Julia Kulig i Małgorzata Limanówka
Każdy uczestnik, każda uczestniczka Lata w teatrze wnosi swoją historię i bagaż doświadczeń – czasem ten bagaż zaskakuje realizatorów swoim ciężarem. Na działania artystyczne otwierają swoje drzwi: domy dziecka, ośrodki pomocy społecznej, a nawet więzienie. Dzięki temu, wśród uczestników Lata w teatrze są osoby z różnych środowisk. Jak odpowiedzieć na specjalne potrzeby dzieci i młodzieży, tak aby w pełni skorzystały z warsztatów?
Rozmawiają: Agata Andrzejczuk, Paulina Anna Galanciak, Agnieszka Surmacz, Weronika Śliwiak, Małgorzata Znosko i Agata Szmytka Tłumaczenie PJM: Julia Kulig i Małgorzata Limanówka