CO W SERCU? CO W GŁOWIE? Drzewo Świata Ci podpowie!
W trakcie działań artystycznych spróbujemy wspólnie na nowo odkryć otaczający nas świat, poczuć jego energię, ruch, doświadczyć faktury, zapachu i smaku, pobudzić uważność. Spróbujemy zagłębić się w tajemnice natury i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie relacje łączą nas z ziemią, roślinami, zwierzętami, ludźmi i z sobą. Będziemy wykorzystywać sztukę oraz lokalną tożsamość, by zwiększyć świadomość ekologiczną młodych osób.
Baśń o „Drzewie Świata” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo stanie się punktem wyjścia dla artystycznych poszukiwań dzieci i młodzieży. Ten utwór zaprasza do znalezienia sposobu na świadome i nienaruszające równowagi korzystanie z zasobów naturalnych. Działania teatralne przenikać się będą z działaniami plastycznymi i muzycznymi. Głównym celem będzie sam proces twórczy oraz rozwój z nim związany. Efekt końcowy w postaci spektaklu będzie motywacją do podejmowanych działań, jednak w czasie aktywności położymy nacisk na patrzenie na rzeczywistość w duchu „TU I TERAZ”.
3-15 lipca 2023
Dom Kultury w Nagórzanach
14 lipca 2023 godzina 18:00
(miejsce prezentacji pokazu zostanie wybrane w trakcie projektu)
Joanna Olchawa
602 359 571
jolchawa@bukowsko.pl
25 osób w wieku 8-16 lat
Animatorka kultury, badaczka kultury, opowiadaczka, inicjatorka i koordynatorka projektów edukacyjnych i artystycznych. Od 2015 roku współtworzy artystyczna grupę Opowieści z Walizki, w której wspólnie z Joanną Sarnecką realizuje spektakle narracyjne. Występuje na festiwalach, w muzeach, domach kultury, bibliotekach, świetlicach, więzieniach. Pracuje w dziale edukacji Mazowieckiego Instytutu Kultury, gdzie w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury przygląda się procesom kulturowym. W działaniach warsztatowych szuka nieoczywistych metod edukacyjnych, oryginalnych koncepcji współpracy, z powodzeniem łączy nowe technologie z żywą narracją.
Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku sztuki wizualne plastyczka, malarka, rzeźbiarka, graficzka, edukatorka, instruktorka rękodzieła, instruktorka działań teatralnych z dziećmi, animatorka kultury, instruktorka kulturalno-oświatowa z dyplomem Centrum Animacji Kultury. Aktywna uczestniczka wielu projektów kulturalnych i artystycznych, plenerów, wystaw i działań okołoteatralnych. Ma doświadczenie jako facylitatorka w pracy z młodzieżą. Wykłada na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Od wielu lat prowadzi warsztaty integracyjne, teatralne, lalkowe, edukacyjne, improwizacyjne, plastyczne i rękodzielnicze.
Multiinstrumentalista, czynny muzyk w zespołach Topinambur oraz w projekcie muzycznym „GOA Groove Band”, w którym odpowiada także za sampling i stworzenie oprawy wideo. Nauczyciel gry na gitarze klasycznej. W pracy dydaktycznej wprowadza elementy produkcji muzycznej z wykorzystaniem komputera oraz smartfonów. Współtwórca i instruktor warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych w ramach Otwartych Warsztatów Artystycznych pod Matragoną opartych na tworzeniu własnoręcznie prostych instrumentów i improwizacji muzycznej oraz zakończonych spektaklem z udziałem uczestników i uczestniczek.
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Animatorka kultury, etnografka, instruktorka warsztatów rękodzielniczych (wiklina papierowa, filcowanie na sucho i na mokro, słomkarstwo), autorka programów edukacyjnych i projektów opartych na wątkach historii lokalnej. Autorka projektu „Ważne sprawy – perspektywa pokoleń” zrealizowanego z młodzieżą we współpracy z Fundacją Na Rzecz Kultury Walizka oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Efektem działań było słuchowisko oraz performatywny spektakl oparty na wspomnieniach mieszkańców regionu.
Antropolożka kultury (ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. Autorka audycji radiowych i słuchowisk. Koncertuje, gra do tańca, opowiada historie i gra spektakle – zarówno na scenie, jak też w podwórkach, więzieniach i pociągach. Tropi tradycje społecznego świętowania i prowadzi obrzędy przejścia związane z różnymi istotnymi momentami w życiu. Jej książka „Tkaczka chmur” została nagrodzona w plebiscycie blogerów Lokomotywa oraz zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. W 2022 roku ukazała się jej druga książka pt. „Między Światem a Zaświatem”.
Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pracowała w Teatrze Lalka w Warszawie oraz przy realizacjach telewizyjnych dla dzieci („Budzik”, „Moliki książkowe”). Współpracuje z Nowym Teatrem w Warszawie, Teatrem Syrena, Teatrem WARSawy oraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W 2020 roku przeprowadziła się w Beskid Niski i dzieli się swoim doświadczeniem z wielopokoleniową grupą teatralną „Plemię”, którą utworzyła w ramach stypendium ministerialnego. Jest również dyrektorką w Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim.