SŁUCHAM / SŁYSZĘ / CHCĘ BYĆ USŁYSZANY
Zainspirowani filmem Mika Millsa „C’mon C’mon” chcemy wspólnie zadać dzieciom pytania o ich życie, marzenia, supermoce. Chcemy postawić na podmiotowe, jednostkowe i poważne traktowanie ich zdania, wierząc, że dzięki temu podejmą z nami rozmowę o ludzkich relacjach.
W procesie warsztatowym zajmiemy się takimi kwestiami jak tożsamość, nadzieje, lęki oraz wyobrażenia na temat przyszłości – swojej własnej oraz planety. Zachęcimy dzieci do zwierzenia się ze swoich codziennych obaw związanych z doświadczeniem dorastania w XXI wieku. Nie wychodźmy z założenia, że wiemy lepiej – słuchamy. Wierzymy, że problemy małego człowieka są ważne! I że warto rozmawiać z dziećmi, by je wspierać w pokonywaniu trudności. Nie uciszać, nie bagatelizować, tylko sprawiać, aby czuły się WAŻNE. Aby ich sprawy, emocje, przeżycia nie zagubiły się w codziennej gonitwie.
Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci z Polski i z Ukrainy.
4-16 lipca 2023r.
Teatr Ósmego Dnia
ul. Ratajczaka 44, Poznań
16 lipca 2023 godzina 12.00
Teatr Ósmego Dnia
ul. Ratajczaka 44, Poznań
Szymon Bojdo
669 403 888
s.bojdo@teatrosmegodnia.pl
25 osób w wieku od 8-12 lat
Polonista, publicysta kulturalny, dziennikarz radiowy. Lektor języka polskiego w Niemczech dla różnych grup zawodowych, m.in. kolejarzy i ratowników medycznych. Koordynator lekcji języka polskiego dla Ukraińców w Tatrze Ósmego Dnia.
Performerka, pedagożka tańca, choreoterapeutka. Stypendystka programów Bardzo Młoda Kultura oraz „Kultura w drodze”. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Ukończyła kurs instruktorski o profilu taniec współczesny. Działa na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele. Pracuje pedagogicznie ze studentami tańca, z osobami z alternatywną motoryką i zagrożonymi wykluczeniem społecznym i edukacyjnym. Interesują ją zagadnienia związane z filozoficzno-społecznymi aspektami postrzegania ciał oraz działania dostępnościowe.
Kaszubka, teatrolożka, aktorka, założycielka i tancerka Buried Dance Theatre. Laureatka stypendium naukowego Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2022 roku. Ukończyła Martha Graham School of Contemporary Dance w Nowym Jorku. Przeprowadzała warsztaty podczas projektu ”Trzy skarpetki (do) wolności”. Kuratorka autorskiego projektu „PROUD'N'LOUD”, organizowanego w ramach festiwalu Nowa Siła Kuratorska pod idiomem „X TOŻSAMOŚCI”. Pracowała przy Biennale Sztuki dla Dziecka oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „AleKino!”.
Certyfikowana instruktorka Tańca Polskiej Akademii Sportu. Zdobywczyni najwyższej krajowej klasy tanecznej A w stylu tańców standardowych oraz klasy B w tańcach latynoamerykańskich. Oficjalna choreografka grupy cheerleaderek Asseco Resovia w latach 2012-2014. Tancerka artystyczna występująca na scenach całego kraju i za granicą. Wieloletnia trenerka i instruktorka tańca klasycznego, jazzu, tańca towarzyskiego.
Kulturoznawczyni, animatorka. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Rozwoju Publiczności w ramach europejskiego programu Connect. Realizatorka projektu „Mozaika z pamięci”. Uczestniczka Szkoły Pedagogów Teatru. W 2019 roku była jedną z uczestniczek bytomskiego laboratorium „Taniec i Niepełnosprawność. Przekraczanie Granic”. Laureatka pierwszej edycji konkursu „Ciąg Dalszy Nastąpi” za projekt „Teatr Społeczny. Strategie przetrwania”. Stypendystka programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury w zakresie wspierania edukacji kulturowej Bardzo Młoda Kultura.
Tancerka Buried Dance Theatre, studentka kierunku taniec w kulturze fizycznej w Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (specjalność: choreoterapeuta). Absolwentka kierunku akustyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktywnie działa w Studenckim Kole Naukowym – Pracownia Nauk o Tańcu AWF Poznań. Laureatka II, III i IV Otwartych Mistrzostw Polski Zachodniej Mażoretek. Finalistka XIV, XV i XVI Mistrzostw Polski Mażoretek.
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka studiów podyplomowych Edukacji Artystycznej w zakresie plastyki w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, współpracuje z fundacjami, stowarzyszeniami i instytucjami kultury. Obecnie nauczycielka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Poznaniu. Poszukuje sposobów na budowanie twórczych postaw w duchu komunikacji empatycznej. Prywatnie żona artysty Przemysława Szydłowskiego, z którym tworzy twórczy duet. Prowadząca warsztaty tematyczne „Miasto dla emocji, przestrzenie regulacji”.
Aktorka, tancerka. Absolwentka bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademi Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Aktorka w spektaklu „blisko” Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz „Frajda Granda Bzik“ (Kolekttacz/ Art Fraction Foundation). Współtworzyła projekt międzypokoleniowy realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci, Alternatywnej Akademii Tańca, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury oraz programu twórczego Tanz Medien Akademie w Bauhaus Universitat.
Kompozytorka, pieśniarka, skrzypaczka, pianistka, badaczka muzyki tradycyjnej. W latach 2008-2013 studiowała kompozycję na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Lidii Zielińskiej. Członkini Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Uczestniczka badań etnomuzykologicznych na terenie Lubelszczyzny, Podlasia oraz obwodu wołyńskiego w Ukrainie (Szack) w 2010 roku. W ramach wydarzeń w poznańskich Domach Tańca wykonywała muzykę instrumentalną. Współpracowała z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Artysta dźwiękowy, performer, improwizator, multinieinstrumentalista. Absolwent Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studiował filozofię i kulturoznawstwo. W swojej działalności posługuje się także fotografią, wideo. Tworzy przedsięwzięcie Urinatorium, w którym zbiera i przetwarza audialne odpady metaboliczne. W pracy muzycznej wykorzystuje alternatywne źródła dźwięku, manipulację skojarzeniami, głos, zabawki, elektronikę. Szczególnie istotne w jego praktyce są nagrania terenowe. Improwizuje w różnych konfiguracjach z muzykami o otwartych uszach i głowach.
Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego Państwowego Instytutu Kultury i Sztuk w Ługańsku oraz Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie. Współtwórca Teatru Most. W latach 2012–2013 był wolontariuszem Teatru Brama w ramach Europejskiego Wolontariatu. W roku 2014 grał w spektaklu „Co w trawie piszczy?” w reżyserii Benno Plassmanna. Twórca spektaklu „Fatamorgana” wraz z Anastasią Miedvievievą , Nikonem Medvedevem i Paulą Pac.