ŚWIĘTO
Chcielibyśmy podjąć z wielokulturową grupą dzieci temat święta jako czasu celebrowania tego, co ważne. Zapytamy dzieci, co ich zdaniem warto celebrować, a następnie zaprosimy najmłodszych do wykreowania własnego nowego święta. W trakcie artystycznych poszukiwań będziemy się inspirować elementami kultury tradycyjnej: dowiemy się, po co są święta oraz w jaki sposób obchodzi się je w różnych stronach świata.
Podczas projektu dzieci będą pracować w trzech grupach. W programie każdej z nich znajdą się: twórcze warsztaty kulturowe w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, taniec, zadania aktorskie, gry i zabawy teatralne, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię i umiejętność pracy w grupie. Ponadto każda z grup będzie się specjalizować w innym obszarze ekspresji teatralnej. Grupa aktorska pozna wybrane elementy gry w planie żywym i lalkowym, plastyki ruchu oraz budowania scen zbiorowych. Uczestnicy skupią się na budowaniu scen pokazu finałowego. Grupa aktorsko-plastyczna będzie eksperymentować z różnymi technikami budowania scenografii i kostiumu, a także technikami animacji form teatru lalek. Grupa aktorsko-muzyczna stworzy oprawę dźwiękową spektaklu finałowego. Zajęcia oparte zostaną na ćwiczeniach emisyjnych, umuzykalniających, rytmicznych oraz zadaniach ułatwiających przełamywanie niechęci związanej z wyrażaniem siebie za pomocą dźwięku. Rezultatem kreatywnych podróży będzie spektakl plenerowy z udziałem wszystkich grup.
fot. Paweł Szymkowiak
3-16 lipca 2023
W dniach 3-13 lipca 2023 warsztaty odbywają się w Katowicach w gmachu przy alei Wojciecha Korfantego 3.
W dniach 14-16 lipca 2023 warsztaty odbywają się w Chorzowie w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny przy ulicy Parkowej 25.
15 lipca 2023 godzina 13.00 oraz 15.00
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
ul. Parkowa 25
Anna Nowak
505 360 244
edukacja@ateneumteatr.pl
30 osób w wieku 8-11 lat

Aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, współpracuje z Teatrem Gry i Ludzie. Prowadziła zajęcia teatralne w domach kultury. Jest wykładowczynią Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach. Współtwórczyni Małej Akademii Teatralnej – cyklu spektakli edukacyjnych skierowanych do najmłodszych widzów. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Uskrzydlamy, w którym prowadzi warsztaty teatralne z młodzieżą.

Aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. W latach 2002-2007 aktorka Teatru Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi. Wykładowczyni sekcji lalkarskiej Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Prowadzi warsztaty, lekcje teatralne i lalkarskie w szkołach, przedszkolach, domach kultury, domach dziecka i teatrach. Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Animatorka kultury w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Studiowała etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Laureatka nagrody Wójta Gminy Istebna w dziedzinie kultury. Hafciarka, twórczyni ludowa, zajmuje się wykonywaniem elementów stroju górali Beskidu Śląskiego, miłośniczka sztuki ludowej. Od ponad 10 lat popularyzuje istebniański haft krzyżykowy, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. Prowadziła warsztaty i pokazy rękodzieła między innymi podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle i Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (studia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w specjalności rytmika oraz prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych). Na co dzień związana z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach oraz Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi chóry (m.in. w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach). Komponuje muzykę do spektakli, krótkometrażowych filmów animowanych, etiud studenckich czy słuchowisk radiowych.

Przewodniczka i animatorka kultury w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, miłośniczka folkloru i wieloletnia tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów. Była wolontariuszką w Domu Aniołów Stróżów w Chorzowie i Przedszkolu nr 19 w Chorzowie.

Instruktorka teatralna, animatorka kultury, arteterapeutka. Od ponad 17 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne. Inicjatorka i koordynatorka ponad 40 projektów edukacyjno-społecznych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Kierowniczka Działu Edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum. Absolwentka filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (wrocławska filia Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), produkcji teatralnej (Uniwersytet Łódzki), podyplomowych studiów kwalifikacyjnych w zakresie emisji głosu (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), kursu Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu (Centrum Łowicka).

Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował Edukację Artystyczną w zakresie sztuk plastycznych (specjalizacja rzeźba) na Uniwersytecie Śląskim. Student filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczestniczył w kilku międzynarodowych plenerach artystycznych (m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Łęcznej, Ostrowie Wielkopolskim, Włodzimierzu Wołyńskim). Prywatnie i zawodowo interesuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką, jak również poezją i filozofią. Przez wiele lat zatrudniony w pracowniach plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Obecnie – w pracowni plastycznej Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum.

Nauczycielka dyplomowana języka polskiego, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (ukończyła roczny Kurs Mistrzowski dla absolwentów tego kierunku). Uczestniczyła w Kursie Pracownie Mistrzowskie w Małopolskim Instytucie Teatralnym w Krakowie. Reżyserka i opiekunka zespołu teatralnego Nie przeszkadzaj, który jest wielokrotnym laureatem miejskich i wojewódzkich festiwali teatralnych.

Neurologopedka, oligofrenopedagożka, terapeutka ortodoncji funkcjonalnej. W codziennej pracy związana z Zespołem Szkół Specjalnych w Sosnowcu, w którym prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, oraz z Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka w Dąbrowie Górniczej, w którym zajmuje się terapią wcześniaków i małych dzieci.

