WIDZĘ SIEBIE/WIDZĘ CIEBIE
Marzy nam się spotkanie z młodzieżą, które będzie długą i włączającą rozmową, opowiadaniem historii. Wychodzimy z przekonania, że dzielenie się osobistymi historiami pozwoli budować otwartość na różnorodność, inność, umożliwi zobaczenie w „innym" siebie.
Zainspirujemy się działaniem tajskiego artysty Rirkrita Tiravaniji (którego przewrócony lustrzany pawilon herbaciany stanął w Parku Rzeźby na Bródnie w Warszawie) i stworzymy własną, bezpieczną przestrzeń do opowiadania historii i „przyglądania się sobie nawzajem”.
Będziemy korzystać z narzędzi edukacji teatralnej, ale też z działań z obszaru sztuk wizualnych, muzyki i literatury. Jesteśmy pewni, że czytanie, śledzenie losów bohaterów opisanych w książkach, kształtuje w nas postawy empatyczne. Będziemy zajmować się także słowem i budowaniem pozytywnego poetyckiego przekazu. Efekt naszej pracy wyłoni się w trakcie projektu – może będzie to spektakl, piknik lub żywa biblioteka?
fot. Tomasz Bąk
5-18 lipca 2023
Dom Sąsiedzki Podgórze 2-4, ul. Podgórze 2-4 w Kaliszu
18 lipca 2023 godzina 16.00
Dom Sąsiedzki Podgórze 2-4
Ewelina Knajdek-Marcinkowska
793 910 333
ewelina.knajdek.marcinkowska@gmail.com
25 osób w wieku 12-15 lat
Absolwentka kierunków: malarstwo i edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Od 2014 roku związana z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie pracuje jako adiunktka w V Pracowni Malarstwa. W 2020 obroniła pracę doktorską „Rama i an(t)yrama obrazu”. Autorka wystaw i projektów artystycznych, w tym warsztatów kierowanych do różnych grup odbiorców. Współkuratorka w Galerii Szewska 16 w Poznaniu. Wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Multi.Art.
Z wykształcenia animatorka działań filmowych, pedagożka i lektorka języka angielskiego. Dzięki pracy promocyjnej w stowarzyszeniu Multi.Art bezustannie odkrywa najgłębsze czeluści portali społecznościowych. Chętnie ucieka od połączenia z Internetem w czasie wolnym, kiedy to odpręża się przy pracy z drewnem lub przy gotowaniu.
Realizator dźwięku i akustyk Teatru im. Wojciecha. Bogusławskiego w Kaliszu, reżyser filmów dokumentalnych, twórca projektu „Superbohater w Mieście”. Współtwórca projektu filmu dokumentalnego „Buthen Lamowie w Himalajach”. Organizator akcji społecznych oraz edukator, animator w stowarzyszeniach Multi.Art i Eidos Film. Uczestniczył jako realizator w pięciu edycjach kaliskiego Lata w teatrze.
Artysta urodzony w Białorusi (w Witebsku). W 1996 roku ukończył Wyższą Szkołę Rzemiosła Ludowego w Witebsku. Od 2006 roku mieszkał i pracował w Kijowie, w 2022 roku zmuszony opuścić Ukrainę trafił do Kalisza. Od 2010 roku bierze udział w wystawach artystycznych, projektach osobistych i grupowych, wystawach fotograficznych, performance w Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Białorusi. W ciągu rocznego pobytu w Kaliszu we współpracy ze Stowarzyszeniem Multi.Art, zrealizował serię warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych oraz lustrzany mural w oparciu o polsko-ukraińsko-żydowską symbolikę.
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, arteterapeutka, oligofrenopedagożka i terapeutka ręki, animatorka, wolontariuszka kaliskiego teatru oraz członkini Stowarzyszenia Multi.Art. Pasjonatka stosowania metod arteterapeutycznych na swoich warsztatach w celu pogłębiania samoświadomości, uwalniania energii i budowania relacji z sobą oraz innymi. W pracy z najmłodszymi kieruje się dziecięcą perspektywą, swobodą wyboru, a także wzajemnym szacunkiem i oparciem w relacji dziecko-dorosły. Prywatnie – szalona dusza i miłośniczka zwierząt.
Z wykształcenia dziennikarz, specjalista europejskiej komunikacji kulturowej, komunikacji medialnej i komunikacji w biznesie, animator działań filmowych. Z doświadczenia i zawodu prezenter radiowy, reporter, performer, projektant, konstruktor, scenarzysta i organizator wydarzeń artystycznych i kulturalnych, vloger (autor vloga „Ratusz móvie”, który w zabawny sposób obrazuje mieszkańcom Kalisza, jak funkcjonuje ich miasto). Z pasji leń, sportowiec, muzyk, plastyk i literat. Współautor akcji „Superbohater w Mieście”.
Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk o Języku i Literaturze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zajmuje się genologią lingwistyczną w kontekście zjawiska slamu poetyckiego w Polsce. Reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata Slamu Poetyckiego w Paryżu w 2019 roku (Coupe du monde Grand Slam Poetry 2019). Autorka i koordynatorka projektów realizowanych we współpracy z instytucjami rządowymi i samorządowymi. Dwukrotna stypendystka programów studenckich Fundacji im. Stefana Batorego. W roku 2021 roku otrzymała grant PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki na badanie zjawiska slamu poetyckiego w Polsce.
Laureatka projektu „Połów. Poetyckie debiuty” (2016). Publikowała m.in. w „8. Arkuszu Odry”, „Stronie Czynnej”, art-zinie „Papier W Dole”. Poznańska nauczycielka języka polskiego i doradztwa zawodowego, psychofanka slamów poetyckich.
Z wykształcenia animatorka kultury i pedagożka, z doświadczenia zawodowego dziennikarka, projektantka wnętrz. Od kilkunastu lat związana ze środowiskiem kulturalnym Kalisza. Organizatorka szesnastej edycji kaliskiego Multi Art Festival oraz Kina Letniego, a także założycielka ekorecyklingowej grupy Revo:Home. Współprogramerka i współkoordynatorka projektów „Kalisz po sąsiedzku” i „W-akacje”. Prowadzi warsztaty z upcyklingu i recyklingu i marzy o tym, żeby zostać prawdziwą DJ-ką. Pracuje w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu jako producentka projektów teatralnych. Prezeska Stowarzyszenia Multi.Art. Koordynatorka projektów realizowanych w ramach pięciu edycji Lata w teatrze. Od 2019 roku koordynatorka Domu Sąsiedzkiego Podgórze 2-4.