PAMIĘĆ RZECZY
„Pamięć rzeczy” zadaje pytania: Czy przedmioty są w stanie kumulować w sobie historię? Co się stanie, gdy udzielimy im głosu? Projekt skupia się na zagadnieniu ratowania klimatu poprzez racjonalne podejście do zasobów, które (z)używamy. Rzeczy, które mają znaczenie oraz te pozbawione wartości – śmieci – będziemy razem z uczestnikami zbierać, sortować, i recyklingować. Podkreślimy ich znaczenie, będziemy uczyć dbania o nie, szukać wartości i historii zatrzymanych w obiekcie. Z rzeczy, których nie da się już użyć, będziemy tworzyć nowe przedmioty – instrumenty muzyczne, kostiumy śmieciowe, zrecyklingowanych bohaterów i scenografię naszego finałowego pokazu. Dzieci i młodzież poprzez własne opowieści o przedmiotach i wykreowanych bohaterach, będą miały możliwość opowiedzenia o sobie, swoich potrzebach, i własnym miejscu w świecie. Tym samym będą współautorami wszystkich składowych elementów finałowego pokazu. Ważnym elementem naszej pracy będzie improwizacja, storytelling oraz wykorzystanie naturalnej przestrzeni drzew i ogrodu.
fot. Monika Osowicz
3-16 lipca 2023
Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie
ul. Juliana Stępkowskiego 17
16 lipca 2023
Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie
ul. Juliana Stępkowskiego 17
(godzina prezentacji pokazu zostanie ustalona w trakcie projektu)
Agata Warda
agata.warda@spizarniakulturalna.pl
25 osób w wieku 8-15 lat
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, psychologii na SWPS i Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Gestalt. Występowała w Teatrze Roma (m.in. spektakle „Grease”, „Les Miserables”, „Akademia Pana Kleksa”), Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Komedia w Warszawie. Jest pedagożką autorką tekstów piosenek dla dzieci, kierowniczką muzyczną w studiach dubbingowych. Od wielu lat prowadzi i koordynuje warsztaty edukacyjno-kulturalne dla dzieci i młodzieży mieszkających w małych miejscowościach z utrudnionym dostępem do kultury. Prowadzi Spiżarnię Kulturalną i Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej oraz współtworzy innowację edukacyjną „Wszystko gra”.
Fotografka, realizatorka filmów edukacyjnych, edukatorka, animatorka. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od 15 lat zajmuje się edukacją medialną i cyfrową, prowadząc warsztaty fotograficzne, filmowe, współpracując z instytucjami kultury, szkołami czy stowarzyszeniami na terenie całej Polski. W latach 2013-2015 współtworzyła przestrzeń dla dzieci oraz program edukacji rodzinnej w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Koordynatorka projektów edukacyjno-kulturalnych skierowanych do rodzin, które realizowała w ramach dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.
Aktor, tancerz, pedagog. Absolwent bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz filologii polskiej w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Realizuje własne spektakle: „Profanum”, „we are not superheroes”, „Jak Wy? Jak u Was?”. Tworzy spektakle z dziećmi i młodzieżą, pisze sztuki teatralne. Prowadzi zajęcia, warsztaty teatralne i projekty edukacyjne (m.in.: „Niech każdy umie tańczyć”, „Seniorzy Wiele Warci” , „Improwizacja wg Labana". Obecnie prowadzi zajęcia teatralne w Spiżarni Kulturalnej i własną grupę teatralną w Ognisku Teatralnym Teatru Ochoty.
Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu. Skomponował muzykę do wielu spektakli teatralnych. Współpracuje z czołowymi teatrami w Polsce. Jako instrumentalista nagrywa muzykę do gier komputerowych. Przez lata pracował jako nauczyciel muzyki oraz gry na gitarze, prowadząc grupowe zajęcia z dziećmi w wieku 6-13 lat. Prowadził zajęcia muzykoterapeutyczne w przedszkolach. Był animatorem muzycznym podczas projektu realizowanego w ramach Lata w teatrze przez Teatr Rondo w Słupsku (zajęcia dla młodzieży, w tym osób z niepełnosprawnością intelektualną).
Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych – specjalizacja arteterapia. Ponadto ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie na kierunku nowoczesny wizaż i stylizacje. Na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie i Gminny Ośrodku Kultury w Lesznowoli, w których prowadzi zajęcia artystyczne oraz pełni obowiązki plastyka. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Są to kreatywne zajęcia plastyczne, które pozwalają uczestnikowi rozwijać wyobraźnię i talent.
Przez wiele lat pracowała jako wychowawca przedszkolny prowadząc jednocześnie autorskie zajęcia plastyczno-artystyczne dla najmłodszych łączące w sobie teatra, muzykę i sztuki plastyczne. Od 5 lat prowadzi własną pracownię - "Warsztatownię drewna i gliny" w której młodsi i starsi
mogą realizować swoje projekty z gliny i drewna w duchu Montessori. Prowadzi wiele autorskich warsztatów, w trakcie których dzieci wraz z rodzicami przy wykorzystaniu młotków, wiertarek, pi itp.
tworzą wspólne prace, instalacje czy meble. Współpracowała przy tworzeniu lalek teatralnych do spektaklu "Lufcik" w ramach projektu Kultura w sieci.