ŚLADY
W projekcie będziemy zgłębiać historię Kietrza i jego mieszkańców. Zabawimy się w detektywów, którzy szukają śladów po tych, którzy tu kiedyś mieszkali. Spróbujemy z pomocą starych zdjęć odszukać ślady dawnego Kietrza w architekturze miasta, dotrzemy do osób, które przyjechały tu zaraz po wojnie, a także do historii niemieckich mieszkańców Kietrza, którzy zostali stąd wtedy wysiedleni. Porozmawiamy też o tym, jaki ślad my sami chcielibyśmy zostawić po sobie dla przyszłych pokoleń i spróbujemy nadać mu artystyczny kształt. Pod opieką zaproszonych artystów teatru, tańca, filmu i sztuk plastycznych twórczo przetworzymy zebrany materiał.
Celem naszych działań będzie przypomnienie sobie, że każdy z nas jest częścią większej całości.
W miejscu, w którym mieszkamy, wcześniej żyli inni ludzie, często innej narodowości i wyznania. Po nas także ktoś tu będzie mieszkał. Każda z tych osób (łącznie z nami) odciska tu swój ślad. Warto zdać sobie sprawę z tego, że mamy realny wpływ na przestrzeń, w której żyjemy i możemy zostawiać w niej swoje ślady świadomie, mając na uwadze przyszłe pokolenia.
fot. Jerzy Kunc
17-29 lipca 2023
Centrum Kultury i Sportu Tkalnia w Kietrzu, ul. Wojska Polskiego 14
Zespół Szkół w Kietrzu, ul. Kościuszki 14
29 lipca 2023
spacer performatywny po Kietrzu
(dokładna trasa i godzina rozpoczęcia zostaną ustalone w trakcie projektu)
Mateusz Przyłęcki
663 474 737
pencki@poczta.onet.pl
25 osób w wieku 8-18 lat
Reżyser, aktor i instruktor teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studiował również w Akademii Praktyk Teatralnych w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Reżyserował spektakle m.in. w Szczecinie w Teatrze Współczesnym i Teatrze Kana, w Krakowie w Teatrze Ludowym i Teatrze Figur oraz Teatrze Pinokio w Łodzi. Jako instruktor teatralny prowadzi autorskie warsztaty od 2001 roku. Prowadził zajęcia m.in. w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, Studium Terapii przez Sztukę w Teatrze Ludowym, Lart studiO, Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie. Jako prowadzący warsztaty w projektach brał udział w kilku edycjach Lata w teatrze.
Pedagożka, reżyserka, trenerka, performerka. Założycielka młodzieżowego Teatru Tetraedr. Współpracowała m.in. z Teatrem Figur Kraków, Teatrem Kana, Teatrem Brama, Teatrem A3. Liderka i realizatorka projektów artystycznych dla dzieci i młodzieży (m.in.: „Artyści w akcji” – projekt realizowany w Zakładzie Poprawczym w Raciborzu). Prowadziła warsztaty teatralne w ramach programów: Dilletante (MIK), Lato w teatrze" (trzy edycje w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, projekty z Teatrem Figur Kraków w Kazimierzu, Knurowie, Nowej Hucie, Prądniku Korzkiewskim, Kietrzu) oraz Brave Kids Festival
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (scenografia) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na wydziale rytmiki. Stypendystka programu Erasmus+ na Accademia di Brera w Mediolanie oraz Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką scenografii i kostiumów do spektakli oraz etiud filmowych. Na co dzień prowadzi warsztaty muzyczne dla rodzin oraz zajęcia plastyczne dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Krakowie. Tworzy tyflografiki i makiety dotykowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W latach 2019-2021 prowadziła zajęcia plastyczne, konstruktorskie i scenograficzne w kolejnych edycjach programu Lata w teatrze realizowanych w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.
Twórca krótkich form filmowych i wideoklipów muzycznych, animator kultury oraz organizator wydarzeń kulturalnych. Od 2004 roku tworzy teledyski, reklamy, reportaże i animacje. Jako twórca filmowy współpracował m.in z Mulatu Astatke, Markiem Dyjakiem, Biszem, Jazzpospolitą, Ritą Pax, Babu Królem i wieloma innymi. Jest laureatem nagrody Yach Film, International Film Festival Cologne oraz Polish Short Movies Festival w Las Vegas. Prowadzi warsztaty filmowe i warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, Kilkakrotnie realizował warsztaty w projektach w ramach programu Lato w teatrze.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Artystka sztuk plastycznych i wizualnych, tworząca głównie obiekty przestrzenne, łącząca obszary tradycyjnej formy rzeźbiarskiej z nowymi mediami i technologią. Brała udział w wielu wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych w kraju i za granicą.
Pedagożka, performerka. Absolwentka filologii polskiej oraz wiedzy o teatrze (dramatologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także Wydziału Tańca w Performers House (Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego (Narodowe Centrum Kultury). Praktyki somatyczne i improwizatorskie kieruje głównie do dzieci i rodzin. Z dorosłymi pracuje na polu improwizacji solowych komponowanych z ciała, wyobraźni i głosu. Stypendystka Art Stations Foundation, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Performers House.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Praktyk Teatralnych w Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, instruktorka Symboliki Ciała i Improwizacji w Tańcu według metody Detlefa Kapperta. Współzałożycielka Fundacji Wszyscy Obecni i działaczka społeczna – szczególnie w obszarze udostępniania kultury i sztuki osobom ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, pedagożka cyrku, instruktorka teatralna, bajarka. Na co dzień pracuje w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, gdzie prowadzi m. in młodzieżową grupę teatralną Mikrofale, warsztaty cyrkowe, warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością.
Aktor, lalkarz, mim, pedagog teatru i cyrku, absolwent wrocławskiego Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i Studium Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Pracuje w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie oraz w Teatrze Figur Kraków. Od sześciu lat prowadzi grupę teatralną Itaka i owaka skupiającą dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca na festiwalach teatralnych Gaudium, Albertiana, Buława Lajkonika). Jest również współtwórcą Teatru Exit, którego aktorzy to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia Klika (m.in. osoby z niepełnosprawnością motoryczną).