REZERWAT DZIKOŚCI
Dzikie dzieci lubią wodę i błoto. Lubią harce na świeżym powietrzu, gotowanie zupy z zielska i robienie pulpetów z piasku. Błotne zabawy są atrakcyjne dla dzieci z różnych stron świata. Stanowią jedno z zajęć wspomagających rozwój i kreatywność. Błoto ma jeszcze jedną zaletę – jest darmowe dla wszystkich!
Dzikie dzieci to ludzie, którzy od najmłodszych lat żyją blisko przyrody. Wąchają las, obserwują zmieniające się pory roku i moczą nogi w strumieniu. To dzieci, które mogą się brudzić, kolekcjonować patyki, kamienie i mieć swoją przestrzeń na odkrywanie świata. Potrzebujemy dzikich dzieci.
Punktem wyjścia dla naszej twórczej pracy będzie podjęcie zagadnienia DZIKOŚCI w kontekście ekologii i kultury – Szekspirowskich postaci czarodziejskich (duchów leśnych, elfów, czarownic) oraz wierzeń mazurskich.
Klasycznych bohaterów z bestiariusza Szekspirowskiego zastąpią lokalne niepokorne kłobuki, koboldy i topichy (duchy wodne). W dzisiejszych czasach potrzebujemy magii i nowych sprzymierzeńców. Wierzymy, że dzieci i dorośli potrzebują przyrody i dzikości do prawidłowego rozwoju oraz do aktywności twórczej. Proponujemy więc powrót do Natury.
fot. K.Jankowska
17-30 lipca 2023
Woźnice 11, Gmina Mikołajki, (budynek dawnej szkoły)
30 lipca 2023 godzina 20.00
Woźnice 11, Gmina Mikołajki (budynek dawnej szkoły)
Katarzyna Jankowska
517 468 708
fundacja.hydropolis@gmail.com
30 osób w wieku 7-12 lat
Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od roku 1991 zatrudniona w Szkole Podstawowej w Mikołajkach na stanowisku nauczycielki (plastyki, edukacji wczesnoszkolnej) i pedagożki szkolnej. Od 20 lat zaangażowana w organizację wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci i młodzieży (kolonie letnie, zimowiska, półkolonie). Wieloletnia instruktorka wokalna (prowadzi zespół dziecięcy MIKOŁAJKI).
Pomysłodawca i założyciel Teatru Delikates, Naczelnik Instytutu Badań Ośrodka Tożsamości. Stypendysta The School of Mime Theatre (Stany Zjednoczone). Jego monodram „B 612” otrzymał nagrodę na Festiwalu Sztuk Teatralnych (Rybnik 2011) oraz Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Theatrum Orbis Terrarum (Olsztyn 2009). Jest również autorem i realizatorem performance’u „Akcja-Wiktor” w kamienicy Kościelskich w Warszawie. Stworzył plenerowe słuchowisko „Z głową w chmurach. Marzyciele” oraz wiele spektakli skierowanych do różnych grup odbiorców.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klarnetu. Od kilku lat specjalizuje się również w grze na klarnecie basowym. Występował jako solista z holenderskim zespołem Orkest De Ereprijs, z Kwartetem Śląskim, z orkiestrą Filharmonii Podlaskiej oraz jako kameralista (przede wszystkim z zespołem Kwartludium). Od lat łączy swoje doświadczenia interpretatora muzyki współczesnej z indywidualnymi poszukiwaniami własnych technik instrumentalnych i specyficznych środków wyrazu. Związany jest też ze sceną awangardy jazzowej i muzyki improwizowanej. Współtworzy Bastarda Trio. Współpracował m.in. z Mikołajem Trzaską, Pawłem Szamburskim i Wacławem Zimplem.
Absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Ekonomii Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Związana ze środowiskiem toruńskich organizacji pozarządowych. Przewodnicząca Fundacji Fabryka UTU, Prezeska Fundacji hydro-polis. Autorka koncepcji i scenariuszy warsztatów oraz działań edukacyjno-artystycznych skoncentrowanych na sztuce współczesnej. Łączy doświadczenie kuratorskie i edukacyjne z wieloletnią praktyką w dziedzinie działań społecznych. Koordynatorka projektów edukacyjnych i artystycznych, założycielka dwóch domów kultury w Toruniu: Domkultury! i Kulturhauz.
Absolwentka Winnickiej Uczelni Pedagogicznej Ministerstwa Oświaty Ukrainy, Winnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Wyższego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury. Nauczycielka, psycholożka, menedżerka kultury, tłumaczka i kulturoznawczyni. Zainteresowania: rękodzieło, śpiew tradycyjny, ludowy. Kobieta kilkudziesięciu talentów. Od kilku lat mieszka i pracuje w Polsce.
Artystyczny freelancer i kurator, jego zainteresowania od zawsze związane były z muzyką. Jako archeologa interesowała go głównie archeomuzykologia, jako etnologa etnomuzykologia i muzyczne subkultury młodzieżowe. Jest związany z następującymi zespołami: HATI, T’ien Lai, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i DAO. Aktualnie pasjonuje się badaniem dźwiękowej tkanki miejskiej. Prowadzi warsztaty dźwiękowe z dziećmi, próbując uwrażliwiać je na dźwięki sonosfery, na świadome, głębokie nasłuchiwanie. Nagrywa, słucha, tworzy ale również analizuje teoretycznie zgromadzony materiał.
Ukończyła psychologię na sopockim Uniwersytecie SWPS oraz przygotowanie pedagogiczne dla psychologów. Przebywając przez cztery lata za granicą, poznała również metody pracy stosowane w Wielkiej Brytanii. W Szkole Ateneum skończyła studia podyplomowe Oligofrenopedagogika oraz Stosowana Analiza Zachowania (SAZ), pozyskując narzędzia behawioralne do pracy z dziećmi. Brała również udział w szkoleniach prowadzonych przez Inkubator Inspiracji: Sensoplastyka, Trener Kreatywnego Rozwoju oraz Plastyka Ekspresywna. Prowadzi gabinet psychologiczny Niebieski Fotel.