LEŻENIE-MYŚLENIE JAK JA LUBIĘ
Jak zmienia się perspektywa na świat, kiedy oglądamy go z pozycji leżącej? Jak ta perspektywa wpływa na poszukiwania siebie i budowanie relacji ze światem? Zaprosimy międzykulturową młodzież do świata teatru, literatury i cyrku. Chcemy stworzyć warunki do zatrzymania się w tym pędzie, by zachęcić młodych ludzi do twórczych poszukiwań i wyrażenia się w taki sposób, który pomoże każdemu przeprowadzić życzliwą rozmowę z samym sobą. Wykorzystując naprzemiennie relaksacje i zajęcia z nurtu pedagogiki cyrku, będziemy zabiegać o wzmocnienie uważności całej naszej grupy. Celem jest odkrycie w leżeniu całkiem nowych lądów. Program, do którego zapraszamy młodzież, uczy wyrażania i nazywania emocji, a tym samym pomaga odnaleźć się w świecie, w którym wszystko wydarza się szybko albo i za szybko. Przyjrzymy się niemocy i potrzebie odpoczynku, braku przestrzeni dla siebie i pochodnych stanów ducha, z którymi zmaga się młodzież.
Stworzymy bezpieczną przestrzeń do opowiedzenia przez sztukę o poszukiwaniach własnego „ja” w jego różnych obliczach. Punktem wyjścia dla naszej pracy będzie wiersz „Leżenia” Mirona Białoszewskiego.
31 lipca – 13 sierpnia 2023
Teatr Polski w Warszawie, Scena Kameralna, ul. Kazimierza Karasia 2
13 sierpnia 2023 godzina 16.00
Teatr Polski w Warszawie, Scena Kameralna, ul. Kazimierza Karasia 2
Katarzyna Szumlas
790 706 677
katarzyna.szumlas@teatrpolski.waw.pl
20 osób w wieku 14-18 lat
Chcielibyśmy tym projektem przyczynić się do zadbania o dobrostan młodzieży i osób, z którymi pracujemy. Zależy nam też na tym, żeby łączyć – ludzi, pomysły, swoje czasoprzestrzenie, wspierać się w obliczu pędzącego świata i płynących zewsząd bodźców. Rozmowie z uczestnikami i uczestniczkami o higienie cyfrowej i byciu w równowadze w kontekście przełączania się z online’u do offline’u będą towarzyszyć działania aktorskie, dźwiękowe i scenograficzne. Tematy takie jak równowaga, empatia, higiena cyfrowa, uważność – będą obecne w naszej pracy. Skoncentrujemy się na byciu tu i teraz, wpleciemy w codzienną rutynę ćwiczenia oddechowe i ruchowe. Będziemy pracować nad improwizacjami ruchowymi, ćwiczeniami dramowymi, tworzyć mapy myśli i spacery dramatyczne, wykonywać zadania kreatywne w pracy w podgrupach, badać świat dźwięku. W ten sposób stworzymy elementy, które staną się częścią pokazu.
Teatromaniaczka, pedagożka, instruktorka, nauczycielka. Prowadziła zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury, tworzyła teatr ze społecznością lokalną (Teatr Trzech Pokoleń, Teatr nad Węgierką), teatr studencki (Teatr Hybrydy, Teatr Polonistyki). Absolwentka pedagogiki i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Szkoła Edukacji. Obecnie kończy Studia Podyplomowe Pedagogika Teatru. Uczy polskiego w dwóch liceach, założyła koło teatralne, organizuje wyjścia teatralne, warsztaty i spotkania z twórcami. Prowadzi też młodzieżową grupę Harmider w Teatrze Polskim. W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” jest wychowawczynią kolonii i facylitatorką procesu grupowego.
Reżyserka, pedagożka i kierowniczka szkoły teatralnej w Charkowie. Ukończyła Narodowy Uniwersytet Sztuki w Charkowie. Pracowała we Lwowskim Teatrze Dramatycznym, Teatrze Animacji Ptah w Charkowie, prowadziła Wydział Teatralno-Dramatyczny w Państwowej Szkole Sztuki. W Polsce od dwóch lat organizuje półkolonie i warsztaty teatralne dla Ukraińców, Rosjan i Białorusinów. W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” jest kierowniczką kolonii i facylitatorką procesu grupowego.
Modelator z ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem, kierownik pracowni modelatorskiej w Teatrze Polskim w Warszawie, realizator niezliczonej ilości rekwizytów. Prowadzący moduł warsztatów scenograficznych podczas kursu dla nauczycieli „Lekcja Teatru” w programie edukacyjnym Teatru Polskiego Szkoła Widzów. Prowadził zajęcia w ubiegłorocznym projekcie Teatru Polskiego realizowanym w ramach Lata w teatrze. W tegorocznym projekcie poprowadzi warsztaty modelatorskie.
Pedagog cyrkowy, uczy różnych dyscyplin cyrkowych, opracowuje autorskie scenariusze warsztatów z mało spotykanymi rekwizytami (jak balans piórami). Cyrkiem zajmuje się od 2012 roku. Prowadzi spotkania wymiany umiejętności cyrkowych dla dorosłych w Warszawie, otworzył także grupę młodzieżową. Na swoim koncie ma pracę z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Uwielbia pracować międzypokoleniowo, angażować rodziców w warsztaty z dziećmi i widzieć, jaką satysfakcję potrafi dać obu stronom nowa aktywność. W ramach projektu „leżenie-myślenie jak ja lubię” poprowadzi warsztaty cyrkowe.
Pedagożka cyrkowa i teatralna, facylitatorka warsztatów, certyfikowana coachyni. Menedżerka kultury. Od czterech lat prowadzi Fundację Pracownia Inspiracji Społecznych, podejmując głównie działania w obszarze teatru społecznie zaangażowanego. Rozwija inicjatywę pedagogiczno cyrkową Odskocznia Studio. Współzałożycielka Sieci Pedagogiki Cyrku w Polsce. Była koordynatorką działań edukacyjnych w Teatrze Polskim w Warszawie. W ramach projektu „leżenie-myślenie jak ja lubię” poprowadzi warsztaty ogólnorozwojowe.
Wykładowca białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor i dramaturg. Założyciel teatru Kompania Doomsday oraz Teatru Malabar Hotel, w którym pełni funkcję kierownika artystycznego. Zagrał w około trzydziestu spektaklach. Jest entuzjastą malabarskich klimatów. Forma artystyczna, którą kształtuje, znajduje swoich odbiorców w grupach młodzieżowych, co skłania go do nawiązywania dialogu z młodymi odbiorcami. W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” poprowadzi warsztaty teatru formy.
Antropolożka i kulturoznawczyni. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i reporterka, obecnie w Fundacji Ocalenie wspiera grupę młodzieży w nauce i integracji. W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” jest odpowiedzialna za mentoring międzykulturowy.
Aktor teatralny i filmowy. Współtwórca Teatru Malabar Hotel i Teatru Kompania Doomsday. Jest laureatem wielu nagród teatralnych między innymi: nagrody za główna rolę w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2007 roku, Nagrody Aktorskiej im. Jaremy na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 2007 roku. Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także laureatem Nagrody im. Leona Schillera przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich (2008 rok). W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” poprowadzi warsztaty aktorskie
Politolożka, socjoterapeutka, trenerka. Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu socjoterapii. Ukończyła szkołę trenerów i Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieskiej Linii. Od 16 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającym z młodymi ludźmi zagrożonymi marginalizacją społeczną. Prowadzi zajęcia socjoterapeutyczne, warsztaty umiejętności miękkich i szkolenia. W Fundacji Ocalenie koordynuje program tutoringowy. W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” odpowiada za mentoring międzykulturowy.
Animatorka kultury, koordynatorka projektów społeczno-artystycznych, improwizatorka. Absolwentka sztuk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, prowadziła warsztaty teatralne i animacje dla osób w kryzysie bezdomności w projekcie „Teatr Bezdomnych”. Była koordynatorka Miejsca Aktywności Lokalnej przy ulicy Grójeckiej 109. Absolwentka wielu kursów improwizacji teatralnej u polskich i zagranicznych instruktorów, członkini grupy Impro TAK NA RAZIE. Od niedawna specjalistka do spraw produkcji teatralnej i edukacji w Teatrze Polskim. Jest koordynatorką projektu „leżenie-myślenie jak ja lubię”.
Producentka teatralna, dramaturżka, pedagożka teatru. Absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kursu dla instruktorów teatralnych w Teatrze Ochoty w Warszawie oraz Akademii Rzeczników Zmian Fundacji Szkoła Liderów. Od 2011 zawodowo związana z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Od 2017 roku związana z wrocławskim Stowarzyszeniem Kolektyw Kobietostan. Interesuje ją teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Najbardziej cieszy ją moment, w którym uczestnicy warsztatów zapominają na chwilę, gdzie są. Entuzjastka wybijania rytmów i montowania filmów. W projekcie „leżenie-myślenie jak ja lubię” jest odpowiedzialna za materiały filmowe.