STRACHY NA LACHY, CZYLI MORZE MOŻLIWOŚCI
Po wpisaniu w wyszukiwarkę̨ frazy „wzmacnianie dzieci” ukazuje się szereg artykułów dotyczących odporności fizycznej. Nie jest to więc zbyt popularny temat w codziennej debacie – czy zakładamy zatem, że dzieci poradzą sobie jakoś same? Otaczający nas świat zmienia się dynamicznie, trudno odnaleźć się w nim nam dorosłym, a co dopiero młodzieży i dzieciom, które intensywnie doświadczają procesów zmian, dojrzewania i poszukiwania autonomii.
Dlatego podczas projektu chcemy podjąć tematy związane z mierzeniem się z wyzwaniami codzienności: będziemy rozmawiać o pewności siebie, porównywaniu się z innymi i gotowości do przeżywania niepowodzeń. Przyjrzymy się naszemu funkcjonowaniu w idealnym świecie wykreowanym przez social media. Skupimy się też na odwadze w używaniu własnego głosu i dbaniu o swoje granice. Przez teatr, muzykę, ruch i wspólne tworzenie będziemy szukać odpowiedzi na pytania o konstruktywne radzenie sobie z niepowodzeniami. Zastanowimy się, czym jest solidarność i wzajemne wsparcie oraz w jaki sposób pomagają one przełamywać lęki. Najważniejsze jest dla nas wzmocnienie uczestników i uczestniczek poprzez pokazanie im ich własnej siły i zachęcenie do podjęcia działania.
fot. Piotr Nykowski
3-16 lipca 2023
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kowiesach
14 lipca 2023 godzina 17.00 (miejsce prezentacji pokazu zostanie wybrane w trakcie realizacji projektu)
Paula Rudź
500 058 078
paularudz@gmail.com
25 osób w wieku 8-13 lat
Teatrolożka, animatorka kultury, kuratorka projektów artystycznych i edukacyjnych. Absolwentka kursów: „Teatr – Sztuka Społeczna”, „Nowe narracje o świecie”. Uczestniczka programu Otwarty Uniwersytet Poszukiwań. Na co dzień związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana w Szczecinie. Członkini kolektywu Jedzenie zamiast bomb. Prezeska Fundacji KONTRA/BANDA
Pedagożka, logopedka, animatorka społeczno-kulturalna, animatorka teatru. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Założycielka Fundacji KONTRA/BANDA. Organizatorka pięciu edycji Festiwalu Stu Sztuk w Starym Wylezinie. Animatorka dwóch edycji międzynarodowego projektu „Stadt in der Stadt” w Lipsku, stażystka w projekcie „City within the city – natural pedagogique projects in Italy” w Reggio Emilia. Absolwentka kursów: „Metodyka pracy animatora z amatorskim zespołem teatralnym”, „Animacja działań teatralnych” czy „Drama w kształceniu pedagogicznym”.
Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz filologii klasycznej na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie specjalistka do spraw promocji i marketingu Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie. Wcześniej rzeczniczka prasowa Wrocławskiego Teatru Współczesnego i koordynatorka pracy artystycznej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Aktorka i współtwórczyni Teatru im. Stefana Batorego w Chorzowie. Współzałożycielka i wiceprezeska zarządu Fundacji #wszystkierodzajeteatru. Uczestniczka warsztatów Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru oraz Innej Szkoły Teatralnej w Teatrze Węgajty.
Streetworkerka w Stowarzyszeniu Pomocy i Interwencji Społecznej oraz Grupie Pedagogiki i Animacji Społecznej. Na co dzień pracuje z osobami w kryzysie bezdomności oraz dziećmi i młodzieżą. Od lat związana sercem i umysłem z Teatrem Węgajty.
Absolwentka psychologii (specjalizacja: wspieranie jakości życia), trenerka Vocational Competence Certificate (VCC). Prowadzi terapię dzieci (od trzeciego roku życia, również tych ze spektrum autyzmu), ADHD oraz z mutyzmem wybiórczym. Wspiera również rodziców za pomocą psychoedukacji, udzielając im koniecznej doraźnej pomocy. W pracy kieruje się uważnością na potrzeby dzieci, działa w oparciu o ich zasoby, dostrzegając ich mocne strony. Jej działania bazują na metodzie porozumienia bez przemocy (NVC).
Ukończyła reżyserię w Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Debiutowała spektaklem „Bajka o Szczęściu” w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Reżyserowała m.in. w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, w Teatrze Pinokio w Łodzi i w Teatrze Ateneum w Katowicach. Współzałożycielka, reżyserka i dramaturżka Teatru im. Stefana Batorego. Asystentka Moniki Strzępki przy spektaklu „M.G.” w Teatrze Polskim w Warszawie i Mai Kleczewskiej przy spektaklu „Łaskawe” w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Osoba podążająca za potrzebami dzieci i młodzieży. Uważnie słucha, co uczestniczki i uczestnicy mają do powiedzenia i co ich porusza. Idzie za grupą i ich zainteresowaniami. Łączy i miksuje dziedziny sztuki w zależności od potrzeb. W pracy artystycznej przemyca techniki uważności, samowspółczucia i samoakceptacji. Wierzy, że stworzenie sprzyjającej i empatycznej przestrzeni umożliwia swobodę ekspresji artystycznej i rozwoju każdej osoby. Z wykształcenia pedagożka, animatorka społeczno-kulturowa i teatrolożka.
Pedagożka i animatorka kultury. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (na kierunku pedagogika, specjalizacja: animacja społeczno-kulturowa) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (na kierunku pedagogika, specjalizacja: edukacja artystyczna i medialna). Doświadczenie zdobywała podczas pełnienia roli animatorki w projektach „Stadt in der Stadt” w Monachium oraz dwóch edycjach międzynarodowego projektu „Filmkunst als Weltsprache”. Od 2015 roku projektuje i realizuje działania z zakresu animacji i edukacji kulturalnej. Od trzech lat latoteatralna instruktorka w Fundacji KONTRA/BANDA.
Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Europejskim Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W trakcie uczęszczania do Akademii związana zawodowo z Teatrem Gardzienice, w którym pełniła funkcję inspicjentki oraz asystentki reżysera. Pracowała jako inspicjentka w Operze Wrocławskiej oraz specjalistka do spraw organizacji pracy artystycznej we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Aktorka i współzałożycielka Teatru im. Stefana Batorego w Chorzowie. Obecnie zajmuje się marketingiem internetowym
Fotograf, reżyser oświetlenia scenicznego, muzyk. Na co dzień związany przede wszystkim z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, którym odpowiedzialny jest za dokumentacje fotograficzną większości spektakli, warsztatów i przedsięwzięć artystycznych, przygotowanie trailerów i filmów dotyczących przedstawień, rejestrację wideo wydarzeń. Główny fotograf Przeglądu Małych Form Teatralnych Kontrapunkt. Laureat trzeciej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Współzałożyciel i basista zespołu Marry No Wane, z którym w 2016 roku wydał płytę „Rozdział pierwszy”.
Licencjonowany pracownik socjalny, absolwent Akademii Praktyk Teatralnych Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Założyciel i wiceprezes Fundacji KONTRA/BANDA. Organizator pięciu edycji Festiwalu Stu Sztuk. Prowadzi działania artystyczne, animacyjne z dziećmi i młodzieżą, konstruuje scenografię teatralną, realizuje oświetlenie i nagłośnienie spektakli.