DRAMAtyzujemy, bo tego chcemy. Emocje w światłach rampy
„Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze, dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko maże się i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara (…). Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny.” Janusz Korczak
A jak rozmawia się z dzieciakami w Pyskowicach? Czy mają z kim przegadać swoje plany, marzenia, pomysły na życie lub choćby na nadchodzący weekend? Czy dorośli uważni są na ich emocje i uczucia?
Zapraszamy na warsztaty, podczas których bez skrępowania będzie można krzyczeć, mówić, śmiać się, szeptać, śpiewać i milczeć w przyjaznej atmosferze. Będziemy stosować narzędzia pochodzące z dramy – metody warsztatowej – nad rzeką Dramą. Ale to nie wszystko! Udowodnimy, że lalki są nie tylko dla dziewczyn i że każdy ma prawo narobić nieco cyrku. Będziemy poznawać bliższą i dalszą okolicę, a także... własny głos. Spotkamy się z kolorowym teatrem Lufcik na Korbkę, a z miasta uczynimy planszę gry. Doświadczeni instruktorzy na zajęciach sięgną po m.in. bajkoterapię, pedagogikę teatru i różnorakie techniki manualne. Warsztaty mają na celu rozwinięcie kompetencji artystycznych, kulturowych i społecznych osób uczestniczących. Przekrojowe i interdyscyplinarne działania uwrażliwią na świat oraz pokażą nowe wartości i wzorce.
fot. Konstancja Lasota
17-29 lipca 2023 Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 27
28 lipca 2023, 16:00, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu Pyskowicach, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 27
Beata Antosik
503 649 169
32 233 25 34
latowteatrzemokis@interia.pl
21 osób w wieku 10-14 lat
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego,
Uniwersytetu Jagiellońskiego i IESEG School of Management we Francji), Laboratorium Pedagogiki
Teatru, Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Dyplomowana specjalistka w dziedzinie komunikacji, ukończyła m.in. studia z zakresu komunikacji i PR oraz cykl szkoleń Harvard Business School. Stworzyła kolektyw artystyczny Lufcik na Korbkę. Twórczyni projektu „Międzypokoleniowy zawrót głowy” przeprowadzonego wraz z dziećmi z dziennej placówki wsparcia i seniorami. Prowadzi zajęcia teatralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody „Słoneczniki” za realizację najbardziej wartościowych propozycji kulturalnych dla dzieci.
Jest pedagogiem, wykładowcą pedagogiki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, trenerem warsztatu psychoedukacyjnego, prowadzącym zajęcia w Śląskim Laboratorium Pedagogiki Teatru. Od 20 lat łączy działania teatralne z pedagogiką i psychoedukacją. Jego projekty społeczne Teatru Interaktywnego prezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatromania czy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Jest współautorem rekomendowanego programu Epsilon opartego na wykorzystaniu dramy w pracy wychowawczej. Był odpowiedzialny za Grupę Artystyczną Youth w ramach projektu „Ambasadorzy nieMożliwego” w Bytomiu.
Doktora nauk humanistycznych, magistra sztuki, lalkarka, aktorka, lalkoterapeutka i pedagożka teatru. Uczyła się od specjalistów z Polski, Niemiec, Chile, Finlandii, Czech i Wielkiej Brytanii. Absolwentka kierunku aktorskiego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz kulturoznawstwa (specjalność produkcja teatralna), absolwentka Podyplomowych Studiów Pedagogika Teatru w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Łączy pracę artystyczną z edukacyjną. Założycielka Teatru Czerwony Pegaz, wieloletnia współpracowniczka Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki — Ależ Gustawie!
Animator, aktor, performer, żongler, trener, instruktor. Jest pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów żonglerskich realizowanych w Polsce i Europie. Jest współzałożycielem oraz członkiem Fundacji Sieć Pedagogiki Cyrku, wspierającej rozwój pedagogiki cyrku w Polsce. Ukończył Kurs Pedagogiki Cyrku i Pantomimy, Kurs Klaunady i Tańca Fizycznego, Kurs Cyrkomotryki Riki Taeymansa w oparciu o Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Kurs Polskiego Towarzystwa Carla Orffa.
Absolwentka Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach. Ukończyła Laboratorium Pedagogiki Teatru organizowane przez Teatr Zagłębia i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu oraz szkolenia „Trener Kompetencji Miękkich” i „Psychologia pozytywnej w edukacji”. Aktorka Teatru KTO, zajmuje się teatrem muzycznym dla dzieci – kreuje bajkowe postaci i animuje. Instruktorka aktorstwa w szkole musicalowej Broadway Musical School.
Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz studiów o kierunku pedagogika oświatowo – artystyczna na Uniwersytecie Opolskim. Ukończyła również Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu teatru i plastyki. W Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach tworzy spektakle muzyczne, prowadzi grupy teatralne Parasolo oraz Nie do wiary. Instruktorka Pracowni Artystycznej w Centrum Wystawienniczym w Pyskowicach oraz w Centrum Kultury Zamek w Toszku. Uczy malarstwa, rysunku, rzeźby, ceramiki i innych technik plastycznych, scenograficznych oraz ilustracji książkowej.
Autor podręczników, opowiadań, scenariuszy, bajek, słuchowisk, opowiadacz, animator kultury, edukator, podkaster. Instruktor w projektach realizowanych w ramach Lata w teatrze, Feriady Artystycznej i Wakacji z Pasją. Organizuje zajęcia dla Fundacji Serdecznik w ramach projektu „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” dofinansowanego z programu Kultura Dostępna. Autor nagradzanych cykli zajęć edukacyjnych dla muzeów i bibliotek. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał za twórczość indywidualną nagrodę Katowic Miasta Ogrodów. Ambasador kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek” (Instytut Książki).
Koordynatorka. pomysłodawczyni oraz realizatorka wielu inicjatyw edukacyjno-społecznych – tych dużych i małych. Absolwentka kulturoznawstwa, zarządzania zasobami ludzkimi oraz aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnych. Koordynatorka takich wydarzeń jak: koncerty, spektakle, „Kolorowe Pyskowice” (cykl animacji podwórkowych), konkurs na Inicjatywy Oddolne, Festiwal Smaku, Letnie Spotkania Teatralne, coroczna gala wolontariatu, akcje i zbiórki charytatywne. Aktywizuje lokalną społeczność do działania na rzecz swojego środowiska. Animatorka w projekcie „Aktywne Pyskowice”.