II Wędrowny Obóz Teatralny “Kaliśniaki”
Warsztaty artystyczne zrealizujemy w unikatowej formie wędrówki po wioskach skrytych w Puszczy Knyszyńskiej.
Twórcze zajęcia mają na celu uwrażliwienie uczestników na zanikający język białoruski oraz odkrywanie, artystyczne przetwarzanie i kultywowanie starych obrzędów i tradycji. Zainspirujemy osoby uczestniczące do odkrywania i transponowania na własny język artystycznej wypowiedzi odchodzącego świata lokalnej kultury pogranicza polsko-białoruskiego.
Podczas projektu uczestnicy będą pracować w czterech grupach warsztatowych: łowczo-reporterskiej, muzykanckiej, scenograficznej oraz teatralnej, w których będą podążać tropem słów i opowieści, uczyć się tradycyjnych pieśni i melodii, tworzyć kostiumy, rekwizyty i teatralne etiudy.
Obozowa codzienność to wspólne posiłki, ogniska, rady indiańskie oraz wędrówki leśnymi drogami do puszczańskich wsi tropem zwykłych mieszkańców – ostatnich świadków starego świata.
Wszystko to w duchu wspólnoty, plemienności w rytmie wakacyjnej letniej przygody pachnącej namiotem, dymem pieczonych kiełbasek, łąką, lasem pod jasnym niebem.
fot. Błażej Twarowski / Katarzyna Kołodziejczak
27 czerwca–10 lipca 2024
baza główna: Borki
miejsca na trasie obozu wędrownego: (Gmina Gródek, woj. podlaskie - Załuki, Słuczanka, Sokole, Królowy Most / Góra św. Anny)
10 lipca, godzina 20:00
Siedziba Fundacji Teatr Latarnia
Borki 8a
Koordynator obozu: Piotr Łasiewicki
505 795 041
piotronlasiewicki@gmail.com
Produkcja projektu, kierownik wypoczynku: Mateusz Tymura
517 630 316
teatrlatarnia@gmail.com
25 osób w wieku 9-16 lat
Reżyser, aktor, lalkarz, animator kultury. Założyciel niezależnego Teatru Latarnia. Absolwent białostockiego wydziału Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Założyciel i współtwórca kilku społeczno-kulturalnych inicjatyw. Wykonuje muzykę tradycyjną w Kapeli Batareja i Kapeli Braci Rejwów. Uczestnik programu Szkoła Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności". To już 14 edycja programu Lato w teatrze, w której realizuje działania
Pisarz, reżyser, experience designer. Pracuje na granicy sztuk performatywnych i wizualnych. Twórca spektakli teatralnych, filmów dokumentalnych oraz doświadczeń XR. Inspiruje się nauką, kognitywistyką, nowymi technologiami, ale także magią i sztuką ludową.
Aktor, tancerz, choreograf. Absolwent białostockiego wydziału Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2013 =- 2015 asystent w białostockiej AT. Aktor Teatru Latarnia. Pracował w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Brał udział w słuchowiskach radiowych. Opracował ruch sceniczny w kilkunastu spektaklach w teatrach w całej Polsce. Wystąpił w filmach Konrada Łęckiego „Wyklęty” oraz „ Zadra”. Uczestnik wielu festiwali teatralnych w Polsce i w Europie.
Absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie w Białymstoku i Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (specjalizacja: pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna). Jest wychowawczynią świetlicy w Szkole Podstawowej w Gródku. Instruktorka i animatorka kultury w Gminnym Centrum Kultury w Gródku. Ukończyła szkołę podyplomową z zakresu terapii pedagogicznej i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Aktorka, absolwentka białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Edukatorka, reżyserka świateł. Przez wiele lat związana ze Szkołą Amerykańską – jako zarządczyni szkolnego teatru. Uczy Techniki Meisnera w warszawskim Laboratorium Meisnera. Pasjonatka polskiego folku i języków.
Aktorka, kompozytorka muzyki teatralnej. Absolwentka białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współpracowała m.in. z Teatrem Wierszalin, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie. Stworzyła muzykę do ponad dwudziestu spektakli w Polsce i za granicą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zakochany w dźwięku i jego wpływie na człowieka. Od lat związany ze sceną (Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku, Teatr Dramatyczny in. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Latarnia). Twórca muzyki do wystaw i spektakli teatralnych. Realizator dźwięku, członek grupy bębniarzy. Pasjonat perkusji, bębnów, gitary, syntezatorów, dun-dunów i djemby
Interdyscyplinarny artysta z Mińska. Białorusin. Ukończył studia magisterskie na kierunku sztuka mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy rzeźby, uwielbia malarstwo oraz pracę z tekstem. Mam doświadczenie w animacji, fotografii, wideo i 3D.
Plastyk, rzeźbiarz, animator. Od 2013 roku łączy działania artystyczne, kulturalne i społeczne, buduje partnerstwa lokalne i działania twórcze z instytucjami, podmiotami prywatnymi i twórcami. Pomysłodawca i koordynator festiwalu Wiosna Twórców w Supraślu.
Absolwentka białostockiego wydziału Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktorka Teatru Wierszalin. Współzałożycielka Teatr Latarnia. Wokalistka, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie poezji śpiewanej (w tym na: Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej Łaźnia 2005 w Radomiu, IX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?”). Nominowana w kategorii najlepsza aktorka na festiwalu w Gdyni za rolę w filmie „Tyle co nic”.