Być Góralem. O co tu chodzi?
Czy mogę czuć się Góralką, chociaż moje korzenie są gdzie indziej? O co chodzi w byciu Góralem? W projekcie będziemy pracować w dwóch piętnastoosobowych grupach. Osoby instruktorskie będą spotykać się z każdą z nich naprzemiennie, by prowadzić gry teatralne, poznawanie przestrzeni, integrację, zabawy i tworzyć scenki. Będziemy wspólnie muzykować, nie tylko przy użyciu tradycyjnych instrumentów – spróbujemy też znaleźć nowoczesność brzmienia i aktualny język w muzyce. Zaproszeni artyści i artystki staną się inspiracją do działań warsztatowych oraz przygotowania Gwarnego Festiwalu. Oddamy inicjatywę dzieciom, by odwoływały się do swojej wyobraźni, zasobów i światopoglądu – będziemy je zachęcać do zabierania głosu w naszym artystycznym procesie, tworzenia i proponowania własnych koncepcji. Chcemy włączyć się w nurt zero waste i skorzystać z zasobów ubraniowych, które zalegają w większości domów, by przerobić je na kostiumy. Skorzystamy również z wełny. Osoby uczestniczące poznają bajkę, która traktuje o tożsamości związanej z tym, skąd pochodzimy.
fot. z archiwum Fundacji Górom
8-20 lipca 2024
Polany i las w Beskidzie Żywieckim w okolicy Osady Sopki Stopki w Cięcinie
ul. Św. Katarzyny 154
20 lipca 2024 | godz. 15.00
Hala Lipowska
Katarzyna Czarnota
604 187 548
kasia@gorom.pl
30 osób w wieku 6-18 lat
Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie oraz studiów podyplomowych Pedagogika Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Jest aktorką/ performerką. Projektuje i prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi mające na celu przede wszystkim pracę w procesie, włączanie, integrowanie i budowanie społeczności oraz konfrontowanie przekonań. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Współtworzy spektakle, projekty i działania edukacyjne i partycypacyjne. Stworzyła Pracownię Teatralną dla bardzo dorosłych. Współpracuje z Akademią Młodych Talentów.
Śpiewaczka i muzykantka ludowa z Lalik. Pasjonatka i animatorka kultury ludowej. Nauczycielka śpiewu i gry na skrzypcach (w charakterze Górali Beskidu Żywieckiego). Z wykształcenia pedagożka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych na kierunku Rytmika i Muzykoterapia w Edukacji Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Autorka umuzykalniającego programu edukacyjnego „Ludonki” dla dzieci w wieku przedszkolnym. Skrzypaczka i śpiewaczka w kapeli DudySkrzypce i zespole Skład Niearchaiczny. Solistka-śpiewaczka w World Orchestra Grzecha Piotrowskiego.
Muzyk, edukator, budowniczy instrumentów ludowych. Menedżer kultury. Koordynator i inicjator licznych projektów popularyzujących kulturę Górali Żywieckich. Dudziarz w kapeli DudySkrzypce i kontrabasista w zespole Skład Niearchaiczny. Współorganizator Potańcówek Przy Dudach. Organizator inicjatywy „Czyste Beskidy”. Wyróżniony przez Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „Osobowość Roku” za zasługi dla turystyki (2021). Laureat nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w dziedzinie muzyki (2022). Biegacz górski i skialpinista.
Muralista, wokalista, MC, muzyk, autor tekstów i publikacji na temat kultury Górali Beskidzkich. W sztuce graffiti, projektach muzycznych oraz publicystycznych inspiruje się bogactwem przekazu zapisanego w dziedzictwie karpackiej kultury ludowej i interpretuje je. Tworzy artystyczne graffiti i wielkoformatowe murale. W 2010 roku stworzył z żoną projekt „Etnograff”, w którym kreują nowy nurt, etno-graffiti. Współzałożyciel zespołu Psio Crew łączącego muzykę góralską ze współczesnymi stylistykami muzycznymi (takimi jak: hip hop, drum and bass, trip hop, nu jazz, dub, ragga, beatbox).
Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku artystyczne projektowanie ubioru. Właścicielka Pracowni Mody Regionalnej, w której projektuje i szyje stroje regionalne Górali Żywieckich oraz ubiory inspirowane folklorem. Inspirowana kulturą ludową kolekcja ubiorów „Tożsamość” została pokazana podczas dwóch pokazów na Cracov Fashion Week. Znalazła się także w konkursie dla młodych projektantów Nowa Fala. Jej projekty ukazały się m.in. w chorwackim wydaniu magazynu modowego Vogue.
Kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi, społecznymi, szkoląc kadry nauczycielskie oraz wspierając rozwój lokalnych społeczności i produktów regionalnych.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występował na scenach warszawskich teatrów: Kwadrat, Polonia, Kamienica, Stara Prochownia, Teatru na Woli. Instruktor aktorstwa w Warsztatowej Akademii Musicalowej (zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu elementarnych zadań aktorskich, improwizacji, pracy z tekstem). W ramach współpracy z Centrum Edukacji Filmowej prowadzi cykliczny program „Lekcje w kinie'' skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Współtworzy warsztaty filmowe dla młodzieży przybliżające tajniki pracy z kamerą.
Absolwent Studiów Teatru Tańca w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wykładowca tańca współczesnego, improwizacji oraz tańca tradycyjnego na Zakładzie Tańca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nauczyciel tańca w szkole aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach i niepublicznej Szkole Baletowej „Arabesque”. Twórca własnych projektów i spektakli teatru tańca (”Autentyki”, „I'd asked myself a question did You?”, czy „Zaypus – Świni Las”. Wziął udział w spektaklu Jacka Łumińskiego „Ashes of the Dead Frog”.
W Fundacji Górom odpowiada za komunikację i administrację. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Propagatorka empatycznej komunikacji i Porozumienia bez przemocy. Z zamiłowania pasjonatka rękodzieła – tworzy je podczas Warsztatów Pasterskich Fundacji Górom. Miłośniczka folkloru, tancerka w Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca Pilsko z Żywca.
Uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu w klasie o profilu technik programista. Pasjonat programowania gier i stron internetowych. Z zamiłowaniem poznaje budowę komputera i współpracę podzespołów. Tancerz i członek kapeli w zespole góralskim Pilsko. Gra na heligonce i piszczałce. Właściciel góralskiego stroju pasterskiego i uroczystego. Miłośnik jazdy na rowerze, kalisteniki i okazjonalnie treningów siłowych.
Absolwent Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, fotograf i operator. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Tancerz oraz wokalista w zespołach regionalnych (Magurzanie, Ondraszek). Od lat tworzy i współpracuje przy różnych projektach dotyczących szeroko pojętej kultury oraz tradycji Górali Beskidzkich. Miłośnik outdooru i warsztatów terenowych w bliskości z naturą.
Pracuje w szkole średniej na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego. Jest przewodnikiem beskidzkim. Jego pasją jest chodzenie po górach i podróżowanie po Polsce i świecie.
Uczy języka polskiego w szkole podstawowej. Prowadzi indywidualne zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej i logopedycznej. Interesuje się wszystkim, co związane z szeroko pojętą kulturą – literaturą, filmem, muzyką, teatrem. Prywatnie mama trojga dzieci. Mieszka w Buczkowicach – miejscowości, z której można podziwiać różne pasma Beskidów. Nie wyobraża sobie życia bez tych widoków.