Gdzie jest skarb?
Chcemy zabrać dzieci w podróż. Przemierzymy w niej różne przestrzenie w poszukiwaniu skarbu. Jednak nie chodzi nam o finansowe bogactwo, ale wartości niematerialne, osobiste, społeczne, kulturowe. Prasłowiańska etymologia słowa skarb [*skr̥bъ < prasł. *skr̥biti] to „starać się, troszczyć się”. Dziś w języku polskim używamy tego słowa również na określenie osoby lub rzeczy przez nas kochanej. W poszukiwaniu bogactwa zasobów i umiejętności przyjrzymy się temu, co dookoła nas: od naszego najbliższego otoczenia po skarby naszej miejscowości (np. zabytkowa Aleja Dębów Ornontowickich, potok, park, pałac czy… historie mieszkańców). Osoby prowadzące zapoznają uczestników z różnymi technikami warsztatowymi. Doświadczenia te zaowocują stworzeniem własnych skarbców obrazujących to, co dla dzieci stanowi największe zasoby, do których mają dostęp „tu i teraz”. Wspólnie z dziećmi pogrupujemy dominujące wątki, tworząc na ich bazie spektakl. Inspiracją dramaturgiczną do tworzenia scen będzie baśniowy motyw wyprawy po skarb, który dzieci będą wypełniać własnymi pomysłami.
fot. Barbara Kłyk
12-24 sierpnia 2024
ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach
ul. Zwycięstwa 26, 43-178 Ornontowice
24 sierpnia 2024
Ornontowice (pora i miejsce pokazu zostaną wybrane w trakcie projektu)
Kolektyw koordynatorek reprezentowany przez Aleksandrę Malczyk
32 235 46 98
sekretariat@centrumarteria.pl
30 dzieci w wieku 8-11 lat
Specjalistka (i pasjonatka!) neurografiki, tutorka, trenerka. Miłośniczka budzenia w ludziach pasji. Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Absolwnetka Politechniki Śląskiej oraz Górnośląskie Wyższej Szkoły Handlowej (studia podyplomowe: Public Relations). Zdobywała doświadczenie w projektach i wizytach studyjnych w Stanach Zjednoczonych oraz Włoszech i Hiszpanii . Absolwentka Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jej warsztaty dotyczą kreatywności i zarządzania stresem. Obecnie jest dyrektorką ARTerii, wraz z zespołem buduje kulturalną markę Ornontowic, które coraz więcej znaczą na Śląsku.
Pedagożka teatru, animatorka kultury, arteterapeutka. Od ponad 18 lat prowadzi zajęcia teatralne i działania animacyjne adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Koordynatorka projektów edukacyjno-artystycznych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie edukacji i animacji kultury. Zaangażowana w pracę na rzecz grup zagrożonych marginalizacją. Kierowniczka Działu Edukacji w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum. Absolwentka m.in. filologii polskiej o specjalności teatrologicznej i nauczycielskiej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Torunie), studiów podyplomowych Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu), arteterapii (Polski Instytut Ericksonowski w Łodzi) oraz kursu „Arteterapia – kultura przeciwko wykluczeniu" (Centrum Łowicka).
Reżyserka, pedagożka teatru, trenerka dramy, animatorka kultury. Jest twórczynią, pomysłodawczynią oraz realizatorką wielu projektów, działań kulturalnych, imprez, wydarzeń, spektakli. Obecnie prowadzi Akademię Teatru i Sztuk Wrażliwych w Rybniku. Absolwentka podyplomowych studiów Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu), instruktorskiego kursu kwalifikacyjnego z dziedziny teatr oraz pedagogiki w zakresie animacji społeczno-kulturalnej (Uniwersytet Śląski). Uczestniczka studiów podyplomowych Pedagogika teatru (Uniwersytet Warszawski). Ukończyła kurs dla wychowawców kolonijnych.
Aktorka, instruktorka teatralna, autorka poezji dla dzieci. Ukończyła filologię polską (specjalizacja Nauczycielska) na Uniwersytecie Wrocławskim oraz wrocławski Wydział Lalkarski Akademii Sztuk Teatralnych im Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie). Aktorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Współpracowała również z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz katowickim Teatrem Bez Sceny. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne (m.in. dla dzieci, młodzieży i nauczycieli). Prowadziła warsztaty twórcze i teatralne dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Nauczycielka przedszkola, anglistka, instruktorka nauki gry na ukulele (w 2023 roku zdobyła certyfikat Trelelele Ukulele). Właścicielka Zakręconej Struny – to autorski projekt, który zakłada, że każdy może grać na ukulele. Ukończyła Uniwersytet Śląski na Wydziale Pedagogiki i Psychologii (specjalność: edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne). Studiowała także w Instytucie Studiów Podyplomowych w Tychach (Zarządzanie Oświatą, Pedagogika specjalna – Edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu). Doświadczyła kontaktu z dziećmi z różnymi potrzebami – opóźnienie rozwoju mowy, trudności społeczne, spektrum autyzmu.
Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Ochrony Pracy w Katowicach na kierunku kulturoznawstwo (specjalność: reklama i Public Relations) oraz Szkoły Artystycznego Projektowania ubioru w Krakowie. Ukończyła kurs zawodowy Centrum Kształcenia Zawodowego w Rudzie Śląskiej (projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych). Zakochana we wszelkiego rodzaju pracy manualnej z naciskiem na projektowanie akcesoriów, biżuterii i dodatków do domu. Odbywała praktyki w przedszkolu, prowadziła warsztaty o charakterze artystyczno-recyklingowym.
Absolwentka Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od 26 lat związana z Gminnym Domem Kultury i Biblioteką w Ornontowicach, gdzie koordynuje wiele działań kulturalno-sportowych (w tym Sportowy Turniej Miast i Gmin). Od 2010 r. pracuje w ARTerii jako specjalistka do spraw obiektów i przedsięwzięć kulturalnych: koordynuje stałe grupy twórcze, logistykę dużych wydarzeń, inicjatywy organizacji współpracujących z domem kultury oraz wszelkie sprawy administracyjne związane z funkcjonowaniem budynków. Kierowniczka wycieczek podczas zajęć wakacyjnych.
Ukończyła kurs dla opiekunów wycieczek, kurs dla animatorów zabaw dziecięcych oraz kurs dla opiekunów kolonijnych. W ARTerii zajmuje się organizacją warsztatów dla dzieci o tematyce plastycznej i ruchowej, tworzeniem grafik promocyjnych, koordynacją projektów i wolontariatu. Zarówno w instytucji, jak i poza nią prowadzi zajęcia z makramy oraz tworzy scenariusze zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci w wieku 6-9 lat. Podczas odbywających się w ARTerii spotkań dla osób uchodźczych, zapewniała dzieciom opiekę i kącik do zabawy. Sama jest mamą dziecka ze specjalnymi potrzebami.
Absolwentka Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego na kierunku socjologia (specjalność: dziennikarstwo). W ARTerii odpowiada za współpracę z organizacjami działającymi przy domu kultury. Koordynatorka Parkowej Akademii Kreatywnej ARTerii, projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2022. Dokumentuje wszelkie wydarzenia organizowane przez ARTerię – w ten sposób rozwija swoją pasję fotograficzną.
Fotografka, autorka filmów, specjalistka do spraw mediów społecznościowych, niegdyś uczestniczka koła filmowego Filmovies działającego przy ARTerii. Tworzy filmy dokumentalne, krótkie filmy fabularne oraz krótkie formy wideo. Jako Video Content Creator tworzy inspirujące treści na platformy TikTok, Instagram i YouTube. Jej prace wideo i fotografie łączą sztukę filmową z nowoczesnymi trendami w social mediach. Ukończyła kurs dla specjalistów do spraw social mediów „Umiejętności Jutra – program szkoleniowy Google i SGH”. Jest specjalistką do spaw contentu w Practimie.