Pierwsze takie Lato
Natura opiekuje się nami, dając przestrzeń do życia, działania i spania oraz wolność wyboru, dokąd pójdziemy. Żyjąc w naturze, zaspokajamy potrzeby, budujemy relacje, grupy, bliskość z innymi, a także własne sprawcze JA. My, dorośli, nie zawsze o tym pamiętamy. Dzieci jednak wiedzą, że najlepsze wypieki wychodzą z wilgotnego piasku, że stary pień drzewa może być zarówno bazą, statkiem, nosorożcem czy rzeźbą, że najlepsza samoregulacja to podwórkowe harce i przygody w piaskownicy. Dzieci wiedzą, że z natury rodzi się kreatywność. Musimy mieć pewność, że nie zapomną. Pomoże nam w tym teatr!
„Pierwsze takie Lato” oparte jest na wędrówce, obserwacji, zatapianiu się w sensorycznym doznawaniu, nieskrępowanych działaniach, poznawaniu ścieżek czytania kodów kulturowych. Nieodłącznym elementem będą spotkania z lokalnymi aktywistami, pasjonatami lokalności, artystami, rzemieślnikami, mieszkańcami, którzy podzielą się z nami wiedzą o niedocenianej historii Aleksandrowa Kujawskiego jako miasta wielokulturowego i niejednorodnego.
fot. Adam Antoniuk
22 lipca – 3 sierpnia 2024
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim
3 sierpnia 2024 | godz. 11.:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim
Marta Rogalska
531 447 412
rogalskamartucha@gmail.com
25 osób w wieku 7-14 lat
Muzykolożka i kulturoznawczyni, wokalistka, flecistka, edukatorka. W latach 2010-2013 pracowała w Mute Comp. Physical Theatre (Kopenhaga), komponując muzykę teatralną. Interesuje się muzyką tradycyjną i improwizowaną. Flecistka Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej. Koordynuje projekty edukacyjne, artystyczne, społeczne i działania z zakresu integracji i adaptacji migrantów i migrantek. Bada archiwalne nagrania muzyki tradycyjnej, prowadzi bloga „Kujawski sztambuch”. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu. Animator kultury, edukator. Założyciel Teatru Objazdowy Pomarańczowy Cylinder, który prezentuje spektakle dla dzieci w całej Polsce. Autor scenariuszy, scenograf, aktor. Realizował teledyski hip-hopowe, projekty z zakresu edukacji artystycznej, teatralnej i filmowej; współprowadził klub młodzieżowy Strefa, gdzie pracował z młodzieżą z Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Młody Las” w Toruniu. W latach 2015-2018 był kuratorem Festiwalu Pomarańczowego Cylindra adresowanego do dzieci.
Muzyk, aktor, organizator, kulturotwórca. Jako aktor, animator i scenarzysta współpracuje z Fundacją Pomarańczowy Cylinder od początku jej istnienia. Opracowuje i realizuje warsztaty dla różnych grup wiekowych, przede wszystkim teatralne i muzyczne, jak również w szerokim zakresie intermediów. Doświadczenie w pracy warsztatowej z dziećmi szlifował jako opiekun i animator w ramach projektu „DomKultury!”. Stypendysta Prezydenta Miasta Torunia (2007).
Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współorganizatorka, koordynatorka, pomysłodawczyni i uczestniczka działań i projektów (krajowych i zagranicznych). Wolontariuszka European Voluntary Service w Armenii. Techniczka masażystka. Nauczycielka jogi. Inicjatorka autorskich zajęć „Ciało w ruchu” z wykorzystaniem technik automasażu, praktyk koncentracyjno-oddechowych, jogi oraz tańca. Terapeutka dźwiękiem wykorzystująca wiedzę z zakresu muzykoterapii przy użyciu mis tybetańskich, kamertonów terapeutycznych oraz instrumentów etnicznych. Poszukiwaczka przygód i głębokiego połączenia z Naturą.
Związany z Toruniem muzyk, animator kultury, muzykoterapeuta. Absolwent pedagogiki w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Założyciel Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej. Jako wykonawca i organizator współtworzył wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą (Neuss, Kowno, Tubingen, Oviedo, Barcelona, Tallinn, Mińsk). Jako perkusista wydał płyty z zespołami Jesień („O”, „Jeleń”, „Błoto”) oraz Drogi Krajowe („Drogi Krajowe w Polsce”) – a jako dyrygent z Toruńską Orkiestrą Improwizowaną („TOI-SE02”).
Animatorka kultury, kulturoznawczyni, artystka sztuk wizualnych, zielarka. Twórczyni wideo-art (m.in. „Pokrzywa” prezentowanego na licznych wystawach i festiwalach). Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury z projektem „SKŁAD” (obecnie realizowanym niezależnie) – jest on inkluzywną przestrzenią do realizacji dźwiękowych, performatywnych, wystaw. Obecnie współtwórczyni Kolektywu Gąszcz prowadzącego warsztaty z dzikiej kuchni. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ogrodnik, arborysta, aktywista. Absolwent studiów magisterskich na kierunku ogrodnictwo i studiów podyplomowych: Zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz Hortiterapia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i Federacji Arborystów Polskich. Ekspert od drzew i zieleni miejskiej oraz edukator ekologiczny. Prywatnie miłośnik dzikiej przyrody, rowerów, sprzętu audio i płyt winylowych. Praktykuje Tai Chi, Qi Gong i hortiterapię.
Aktywistka proekologiczna i prozwierzęca. W przeszłości wolontariuszka Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Dyrektorka przedszkola, w którym zaszczepiała dzieciom szacunek do przyrody i zwierząt oraz zrewolucjonizowała sposób odżywiania. Prywatnie wielbicielka zwierząt, muzyki i wycieczek rowerowych.
Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku filologia polska (specjalizacja nauczycielska, edytorsko-wydawnicza) oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, w ramach których realizowała program z zakresu kulturoznawstwa i dziennikarstwa. Nauczycielka języka polskiego w szkole średniej. Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Danilewicz-Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim. W 2023 roku odznaczona przez Młodzieżową Radę Miejską Aleksandrowa Kujawskiego tytułem „Przyjaciela młodzieży”.