WIDZIALNI
Nasze warsztaty będą przede wszystkim przestrzenią spotkania, empatii i współpracy. Będziemy wspólnie bawić się i tworzyć, odkrywać wyjątkowość i mocne strony każdego dziecka! Do udziału w półkoloniach zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 8-12 lat – projekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku.
Zagłębimy się w niewidzialnym, angażując zmysły inne niż wzrok. Damy się pokierować węchowi i smakowi, doświadczymy ciszy i dźwięków oraz dotyku jako sposobu poznawania świata. Zapoznamy osoby uczestniczące ze współczesnymi eksperymentami performatywnymi, żeby sprawdzić, czy można opowiadać o świecie inaczej niż tylko obrazami. Odwołanie do świata zmysłów pozwoli nie tylko rozwijać uważność i poszerzać percepcję, ale również stworzy wspólną przestrzeń pracy.
Finał projektu będzie zapisem procesu poszukiwań: performensem złożonym z indywidualnych i grupowych instalacji, małych form chóralnych, prac wideo. Każde dziecko w wybranej przez siebie formie przedstawi swoją opowieść, wydobędzie z ciemności to, co musi ujrzeć światło dzienne
fot. R. Maniak / T. Waszkiewicz / K. Łopata / J. Bryl-Góralska
24 czerwca-6 lipca 2024
Wrocławski Teatr Lalek
pl. Teatralny 4, Wrocław
6 lipca 2024 | godz. 12.00
Duża Scena Wrocławskiego Teatru Lalek
pl. Teatralny 4, Wrocław
Koordynatorka organizacyjna:
Sylwia Gorzak
509 308 822/ 71/337 49 08
sylwia.gorzak@teatrlalek.wroclaw.pl
Koordynatorka merytoryczna:
Marta Kurowska
504 547 426/ 71/227 49 09
marta.kurowska@teatrlalek.wroclaw.pl
25 osób w wieku 8-12 lat
Teatrolożka, dramaturżka, pedagożka teatru. Koordynatorka dostępności we Wrocławskim Teatrze Lalek i autorka audiodeskrypcji do spektakli teatralnych. Absolwentka wiedzy o teatrze (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) oraz kursów Dramaturgia i Szkoła Pedagogów Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, stypendystka Uniwersytetu Wiedeńskiego. Prezeska i współzałożycielka Fundacji t:. Realizuje autorskie projekty artystyczno-społeczne, m.in. „Teatr otwarty”, „Drzewo” (grany w polskim języku migowym), sąsiedzki festiwal teatralny „Kinder majses. Opowieści dziecięce”, „Teatr wrażliwy”.
Realizator dźwięku, VJ, dziennikarz radiowy. Twórca udźwiękowienia i wizualizacji do spektakli teatralnych. Uczestnik krajowych i zagranicznych festiwali muzycznych, kurator międzynarodowego festiwalu chóralnego „Pamięć kamieni”. Koordynator dostępności i autor audiodeskrypcji do przedstawień teatralnych. Autor scenariuszy i dramaturg spektakli, twórca słuchowisk, reżyser spektaklu „Nietuzinkowo”. Wiceprezes Fundacji t:. Inicjuje i prowadzi autorskie programy artystyczne i społeczne, w których osoby o szczególnych potrzebach uczą się od siebie wzajemnie.
Absolwentka dwóch kierunków w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze: pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacji oraz dietetyki. Jest tyflopedagożką oraz kierowniczką regionalną Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem. Działaczka organizacji pozarządowych, które zajmują się tematyką niepełnosprawności wzroku (od zawsze związana ze środowiskiem osób niewidomych). Ma doświadczenie w pracy z osobami o szczególnych potrzebach. Prowadzi warsztaty i szkolenia zakresu dietetyki, dostępności oraz funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku.
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii na wrocławskim Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Stypendystka Prezydenta Wrocławia za osiągnięcia artystyczne. Zdobywczyni Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych Imaginations oraz na Międzynarodowym Festiwalu PRO CONTRA. Laureatka programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie PLACÓWKA. Wykłada w Studium Musicalowym przy Teatrze Capitol oraz jest asystentką w AST. Prowadzi warsztaty artystyczne i pedagogiczno-teatralne. Zajmuje się teatrem animacji i wyrazu plastycznego. Jest wielokrotną laureatką ogólnopolskich konkursów słowa.
Aktor-lalkarz, absolwent wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Związany z Wrocławskim Teatrem Lalek. Autor koncepcji merytorycznej warsztatów kontekstowych do spektakli z repertuaru WTL, podczas których wprowadza odbiorców z niepełnosprawnością wzroku w plastykę przedstawienia teatralnego. Tworzy artystyczno-społeczne projekty partycypacyjne. Lektor audiodeskrypcji do spektakli oraz czytań sensorycznych (realizowanych przez Fundację KATARYNKA dla odbiorców z niepełnosprawnością wzroku).
Z wykształcenia pedagożka (Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych). W latach 2014-2015 współrealizatorka w projekcie “Wrocławska Podróż do Wolontariatu” skierowanym do wychowanków i wychowanek placówek pieczy zastępczej Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. W 2019 prowadziła cykliczne zajęcia pedagogiczno-teatralne w ramach projektu “Wrocławska Podroż do Domu” skierowanego do dzieci w wieku 6-13 lat z pieczy zastępczej i ich rodzin. W latach 2013-2019 prowadziła zajęcia w projektach realizowanych w ramach Lata w teatrze, a ponadto trzykrotnie była kierowniczką wypoczynku podczas Lwt (Wrocławski Teatr Lalek).