Bierzemy sprawy w swoje ręce! Teatralni aktywiści w akcji
Korzystając z rozmaitych narzędzi teatralnych, performatywnych i tych z zakresu sztuk wizualnych będziemy podnosić świadomość społeczną młodzieży, uwrażliwiać na istotne problemy współczesności, jednocześnie wsłuchując się w jej głos. Wierzymy bowiem, że młode osoby czują i widzą więcej. Będziemy rysować, fotografować, przygotujemy rzeźby/instalacje w przestrzeni publicznej. Narzędzia edukacji teatralnej pomogą nam w przepracowaniu trudnych tematów, w budowaniu wśród młodzieży pewności siebie i własnych wyborów. Kształt działania finałowego będzie wynikał ze wspólnych rozmów i dyskusji.
Chcemy wzmocnić ich poczucie wpływu na najbliższą okolicę, ulicę, dzielnicę i miasto, ale też zachęcić do zabierania głosu w sprawach dotyczących dzisiejszego świata. Wierzymy też, że wyzwania, jakie stawia przed nami współczesność, potrzebują mądrych młodych aktywistów. Inspiracją są dla nas działania z zakresu aktywizmu artystycznego (artywizmu) – zarówno te globalne i bardzo głośne, jak i małe artywistyczne gesty. Jesteśmy pewni, że to właśnie małe, drobne gesty są tymi, które mogą zmieniać rzeczywistość, a małe działania kształtują przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy na co dzień.
fot. Tomasz Bąk
10-23 lipca 2024
Dom Sąsiedzki Podgórze 2-4 w Kaliszu
23 lipca 2024 | godz. 16.00
Dom Sąsiedzki Podgórze 2-4
Ewelina Knajdek-Marcinkowska
ewelina.knajdek.marcinkowska@gmail.com
793 910 333
25 osób w wieku 12-16 lat
Z wykształcenia animatorka działań filmowych, pedagożka i lektorka języka angielskiego, z zamiłowania podróżniczka, muzyczka, mól książkowo-komiksowy i fascynatka grafiki, przede wszystkim plakatowej. Z niekłamaną przyjemnością angażuje się w różne inicjatywy promujące szerokopojętą sztukę, szczególnie bliskie są jej akcje lokalne oraz te, w których może łączyć pasję i pracę.
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, arteterapeutka, oligofrenopedagożka i terapeutka ręki, członkini Stowarzyszenia Multi.Art. Pasjonatka stosowania metod arteterapeutycznych na warsztatach w celu pogłębiania samoświadomości, uwalniania energii i budowania relacji z sobą oraz innymi. W pracy z najmłodszymi kieruje się dziecięcą perspektywą, swobodą wyboru, wzajemnym szacunkiem i oparciem w relacji Dziecko-Dorosły. Czterokrotnie znalazła się w gronie realizującym projekty w programie Lato w teatrze.
Absolwentka filologii na Uniwersytecie im. Adama Mickieiwcza, IX edycji programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Aktywna działaczka w lokalnym środowisku organizacji pozarządowych, współzałożycielka stowarzyszenia Kaliska Inicjatywa Miejska, koordynatorka projektów.
Absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w projektowaniu książek i katalogów oraz liternictwie i kaligrafii. Nominowana w konkursach: Cover awArts 2022 za oprawę graficzną albumu "Corona Aurea" i „Najpiękniejsza Książka Roku 2020” (3 Katalogi Strat Wojennych Muzeum Gdańska dla tatastudio), „Projekt Roku 2019/2020 Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej” ((Katalog "Srebra od pokoleń" Muzeum Gdańska dla tatastudio). Nagroda Główna w konkursie „Najpiękniejsza Książka Roku 2019” („Srebra od pokoleń”).
Rusłan Kolmykov Artysta urodzony w Białorusi (w Witebsku). Absolwent Wyższej Szkoły Rzemiosła Ludowego w Witebsku. Od 2006 roku mieszkał i pracował w Kijowie. W 2022 roku, zmuszony opuścić Ukrainę, trafił do Kalisza. Bierze udział w wystawach artystycznych, projektach osobistych i grupowych, wystawach fotograficznych, performance w Ukrainie, USA, Kanadzie, Białorusi. Prowadzi warsztaty i grupowe projekty artystyczne, wchodząc w interakcje z dziećmi i dorosłymi. Mieszka w Kaliszu i współpracuje ze Stowarzyszeniem Multi.Art.
Realizator dźwięku i akustyk Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, reżyser filmów dokumentalnych, twórca projektu „Superbohater w Mieście”, współtwórca projektu dokumentującego życie Buthen Lamów w Himalajach, organizator akcji społecznych oraz członek, edukator, animator i organizator w stowarzyszeniach Multi.Art i Eidos Film. Był realizatorem w pięciu edycjach kaliskiego Lata w teatrze.
Autor bloga o PR, marketingu i kulturze (wniedoczasie.pl). Na swoim koncie ma m. in. pracę w biurze prasowym, zarządzanie komunikacją międzynarodowego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, współpracę z Agencją Warszawa, opiekę nad mediami społecznościowymi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, budowanie i wsparcie komunikacji marek z wielu sektorów. Prowadził prelekcje i warsztaty m.in. na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Kultury Miejskiej, Łódzki Dom Kultury. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z humanistyką cyfrową.
Aktor, scenarzysta, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku aktorstwo. Współpracował z uznanymi polskimi reżyserami filmowymi i teatralnym (m.in.: Janem Holoubkiem, Władysławem Pasikowskim, Remigiuszem Brzykiem, Marcinem Liberem, Mikołajem Grabowskim) oraz Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem IMKA w Warszawie, Teatrem Szwalnia w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Domem Literatury w Łodzi i Filharmonią Łódzką.
Z wykształcenia animatorka kultury i pedagożka, z doświadczenia zawodowego dziennikarka, designerka, projektantka wnętrz. Od kilkunastu lat związana ze środowiskiem kulturalnym Kalisza. Organizatorka 16 edycji kaliskiego Multi Art Festival oraz Kina Letniego, a także założycielka ekorecyklingowej grupy Revo:Home. Koordynatorka projektów w sześciu edycjach Lata w teatrze. Koordynatorka Domu Sąsiedzkiego Podgórze 2-4.