PRZESTRZEŃ SPOKOJU
„PRZESTRZEŃ SPOKOJU” to wytchnieniowa półkolonia dla młodzieży, podczas której wspólnie będziemy szukać swoich własnych dróg do dobrostanu metodami z pola sztuki. W rzeczywistości opartej na ciągłym pędzie i wymogu produktywności żyjemy w chronicznym przemęczeniu, a jednocześnie często nie wiemy, jak zwolnić, jak zaopiekować się sobą, jak zadbać o stan swojego zdrowia psychicznego. Chcemy stworzyć przestrzeń spokoju, w której każda osoba będzie mogła czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nauczymy się w niej, jak dbać o siebie i siebie nawzajem.
W ramach projektu każda osoba nastoletnia przejdzie przez szereg warsztatów: taneczno-ruchowych, ze scenografii i dizajnu, psychologicznych oraz muzycznych. Projekt kierujemy w szczególności do osób neuroróżnorodnych – w spektrum autyzmu i ADHD. Końcowym etapem będzie stworzenie spektaklu. Inspiracją staną się biografie osób uczestniczących – ich własne doświadczenia i przeżycia, a także będzie książka „Cukry” autorstwa Doroty Kotas (pisarki, osoby w spektrum autyzmu).
15-29 lipca 2024
Fundacja Fala Nowej Kultury
ul. Derdowskiego 9-11, Gdynia
29 lipca 2024 | godz. 18.00
Fundacja Fala Nowej Kultury
ul. Derdowskiego 9-11, Gdynia
Maria Pyrek
tel. 514 771 313
m.pyrek@falanowejkultury.pl
24 osoby w wieku 13-19 lat
Teatrolożka i pedagożka teatru, absolwentka wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Studiowała również podyplomowo Pedagogikę Teatru na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska Fundacji Fala Nowej Kultury oraz współautorka pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii dla młodzieży „SPÓJRZ NA SIEBIE”. Reżyserowała spektakle z udziałem osób nastoletnich (m.in. „Raz, dwa, trzy, Jagoda patrzy!” w projekcie realizowanym w ramach Lata w teatrze, czy „Ciała Niewieście” wyróżnione nagrodą główną I Nadmorskiego Festiwalu Teatralnego).
Dramaturżka i pedagożka teatru, absolwentka kierunku wiedza o teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (specjalizacja: pedagogika teatru i animacja kultury). Wiceprezeska Fundacji Fala Nowej Kultury, współtwórczyni pierwszej w Polsce ciałopozytywnej kampanii na rzecz młodych ludzi „SPÓJRZ NA SIEBIE”. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów edukacyjno-artystycznych z młodzieżą, w tym procesy oparte na samorzeczniczych działaniach performatywnych, dramatopisarskich, plastycznych. Aktualnie realizuje inicjatywę „MARGINES MOJEGO CIAŁA”, projekt pedagogiczno-teatralny z udziałem osób nastoletnich, który zakończony będzie premierą młodzieżowego spektaklu w Nowym Teatrze w Warszawie.
Absolwentka psychologii (o specjalności psychoseksuologia), socjologii oraz filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR) i aktualnie jest w trakcie dalszego szkolenia. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą w spektrum autyzmu i ADHD, zaburzeniami zachowania, trudnościami w uczeniu się i innymi wyzwaniami rozwojowymi czy edukacyjnymi. Jako słyszące dziecko niesłyszących dorosłych (CODA) posługuje się polskim językiem migowym (PJM) i w przyszłości ma zamiar prowadzić terapie właśnie w tym języku.
Tancerka, performerka, realizatorka spektakli dla dzieci i młodzieży w ramach Festiwalu Korczak w Warszawie. Swoją przygodę z tańcem zaczęła w wieku 4 lat. Przez kolejne 8 lat była czynną zawodniczka IKS AWF w Warszawie, a następnie realizowała się w formacjach modern jazz, w których w 2013 zdobyła mistrzostwo Polski. Jej aktualne działania skupiają się na pogłębianiu uważności i świadomości ruchu w oparciu o ćwiczenia z improwizacji i tańca współczesnego. Szkoli się również w zakresie arteterapii (choreoterapia z wykorzystaniem elementów terapii tańcem i ruchem).
Współzałożycielka Pracowni Wolność Siostrom, edukatorka przyrodnicza, miłośniczka muzyki tradycyjnej – zwłaszcza polskiej i bałkańskiej. Ukończyła studia wyższe z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przez 8 lat pracowała w zawodzie jako przedszkolanka. Współtworzyła zespoły Pustka i Malana, obecnie zajmuje się własnym projektem muzycznym Leśna Siostra. Śpiewa głosem białym, gra na bębnie szamańskim, shruti box, dzwonkach koshi czy misach tybetańskich. Prowadzi koncerty muzyki relaksacyjnej, w których zanurza osoby uczestniczące w oddechu, dźwięku i ciszy.
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka wizualna, malarka związana ze sceną street-artową. Często ucieka poza ramy płótna, tworząc rzeźby, instalacje, ilustracje, murale, scenografie, wideo i animacje. Laureatka licznych stypendiów (m.in. dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia). Uczestniczka wystaw i projektów artystycznych – w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Portugalii. Poza praktyką malarską rozwija oddolne inicjatywy artystyczne. W 2020 otworzyła Galerię Pawlacz, w 2021 roku była inicjatorką pierwszej edycji „UNDERGDAŃSK”, czyli rajdu po galeriach niezależnych w Gdańsku.
Od podszewki zna wartości Fundacji Fala Nowej Kultury, bo sama kiedyś była uczestniczką zajęć. Jako nastolatka realizowała projekt „CIAŁOPOZYTYWNA KOALICJA”, który polegał na wspólnym wypracowaniu ciałopozytywnych zmian w trzech gdańskich liceach przez udział w warsztatach wszystkich osób uczniowskich, rozmowę z samorządem szkolnym, a następnie również z dyrekcją szkoły. Aktualnie pracuje w Fali Nowej Kultury przy organizowaniu wydarzeń artystycznych. Posiada kwalifikacje uprawniające do bycia wychowawczynią kolonijną.