Pamiątka z wakacji
Bursztynek, bursztynek, znalazłam go na plaży… A Ty? Jaką masz ulubioną pamiątkę z wakacji? Muszelkę, ciupagę, dziwny kamyk? A może… przyjaźń? Lato to fantastyczny czas, by przeżywać przygody, poznawać nowych ludzi i kolekcjonować pozytywne wrażenia. Podczas Lata w teatrze w chorzowskim skansenie będziemy pracować nad przyszłymi dobrymi wspomnieniami dzieci i młodzieży. Chcemy też sięgnąć do pamięci dzieci i po opowieści, które im przekazano. Przestrzeń Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, dostarczy nam (nie)zapominanych historii zapisanych w budynkach, obiektach. Odkryjemy historię industrialnego Chorzowa (Stadion Śląski, Teatr Rozrywki, Muzeum Hutnictwa). Osoby uczestniczące wezmą udział w zajęciach: Przestrzeń pamięci, Domki pamięci, Teatr wyobraźni, Pamięć mięśniowa, To (nie) jest skansen. Dwa wakacyjne tygodnie spędzimy w jedynej w swoim rodzaju wsi w środku miasta!
fot. Aleksandra Staszczyk
22 lipca - 4 sierpnia 2024
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie
ul. Parkowa 25
dokładna data, godzina i miejsce zostaną ustalone w trakcie realizacji projektu
Agnieszka Batóg
fun.wtomigraj@gmail.com
26 osób w wieku 8-13 lat
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i IÉSEG School of Management France, Laboratorium Pedagogiki Teatru. Studentka studiów podyplomowych Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego Dyplomowana specjalistka w dziedzinie komunikacji. Współorganizatorka przedsięwzięć artystycznych realizowanych w duchu odpowiedzialności społecznej. Stworzyła Teatr Lufcik na Korbkę. Twórczyni projektu „Międzypokoleniowy zawrót głowy”. Prowadziła zajęcia teatralne w Stacji Artystycznej Rynek, galerii BWA, dla Fundacji TDJ, świetlic oraz domów kultury.
Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor podręczników, animator kultury, edukator. W swojej pracy wykorzystuje storytelling – opowiada, analizuje baśnie, tworzy opowieści dla parków rozrywki, uczy, jak rozczytywać baśniowe symbole dzieci, młodzież i dorosłych. Ma na swoim koncie współprace z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce oraz nagrodę specjalną im. Astrid Lindgren. Prowadzi zajęcia „Baśniowa Szkoła Rysunku”, podczas których spotyka się z grupami dzieci, młodzieży, dorosłych (w tym seniorów) w placówkach edukacyjnych, wychowawczych i kulturalnych. Trener tai chi oraz sztuki relaksacji i ograniczania stresu.
Ukończyła malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Scenografka, kostiumografka, pedagożka. Współautorka scenografii i autorka kostiumów do spektakli teatralnych. Animatorka kultury. Współpracuje ze Starochorzowskim Domem Kultury, gdzie prowadzi dwie autorskie pracownie. Prowadzi też szereg warsztatów z zakresu sztuk wizualnych.
Jest pedagogiem, wykładowcą pedagogiki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, trenerem warsztatu psychoedukacyjnego, prowadzącym zajęcia w Śląskim Laboratorium Pedagogiki Teatru, współpracownikiem edukacyjnym Teatru Zagłębia i Teatru Ateneum. Łączy działania teatralne z pedagogiką i psychoedukacją. Uczy dramy i metod narracyjnych oraz improwizacyjny i wykorzystuje je na co dzień w pracy pedagogicznej. Jest współautorem rekomendowanego programu Epsilon opartego na wykorzystaniu dramy w pracy wychowawczej.
Animator, aktor, performer, żongler, trener, instruktor. Jest pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów żonglerskich w Polsce i Europie. Współzałożyciel oraz członek Fundacji Sieć Pedagogiki Cyrku, która wspiera rozwój pedagogiki cyrku w Polsce. Ukończył kursy: Pedagogiki Cyrku i Pantomimy (otrzymał certyfikat uznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Klaunady i Tańca Fizycznego, Cyrkomotryki Rika Taeymans w oparciu o Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz XX. Kurs Polskiego Towarzystwa Carla Orffa.
Animatorka kultury pracująca na co dzień w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. Prowadziła warsztaty muzyczno-taneczne w latoteatralnym projekcie Teatru Lalek Ateneum W Katowicach (2023). Edukatorka regionalna w projekcie „Rechtorki Kultury”, miłośniczka folkloru i tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzów”.
Studiowała etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Laureatka nagrody Wójta Gminy Istebna w dziedzinie kultury. Hafciarka, twórczyni ludowa – zajmuje się wykonywaniem elementów stroju górali Beskidu Śląskiego. Miłośniczka sztuki ludowej. Prowadziła warsztaty i pokazy rękodzieła w ośrodkach kultury i placówkach muzealnych na Śląsku Cieszyńskim. Pracuje zawodowo i wolontaryjnie w Muzeum Regionalnym „Na Grapie” (organizowała i współorganizowała wiele wydarzeń edukacyjnych, współtworzyła lekcje muzealne i warsztaty).