Arkadiusz Ziętek
Miejsce zamieszkania: Warszawa
Chcę realizować Lwt w: całej Polsce
Role, które mogę pełnić w projekcie: osoba prowadząca warsztaty, współtworzenie koncepcji wniosku
Bliskie mi obszary: teatr ogólnie, teatr formy, improwizacja, teatr forum, cyrk, teatr dokumentalny, performance
Oprócz szerokopojętych zagadnień z dziedziny pedagogiki teatru interesuje mnie również trenerskie wspieranie procesu grupowego. Mam duże doświadczenie w projektach międzykulturowych.
W 7 edycjach Lwt byłem odpowiedzialny jako instruktor za warsztaty teatralne i koordynację końcowej prezentacji. Wspierałem koncepcyjnie tworzenie wniosków. Pracowałem również przy wielu innych projektach wykorzystujących teatr jako narzędzie edukacyjne.
Jestem absolwentem podyplomowego kierunku „Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży” we wrocławskiej „Akadami Sztuk Teatralnych", absolwentem studium „Trener-Coach” w Collegium Civitas, a przede wszystkim wieloletnim praktykiem edukacyjnych działań teatralnych. Swoje oświadczenie zdobywałem w kraju i zagranicą. Przez kilkanaście lat byłem kierownikiem artystycznym berlińskiego stowarzyszenia„Interkunst e.V.”, zajmującego się głównie edukacją teatralną. W pracy pedagogicznej i trenerskiej korzystam z wielu metod, których uczyłem się bezpośrednio od ich twórców i mistrzów. Improwizacji uczyłem się od Keitha Johnstona, technik pracy z aktorem od Lary Mossa, Susan Batson, Mell Churcher i Ivany Chubbuck, Teatru Uciśnionych (w tym Forum) od Barbary Santos; Teatru ze społecznością od Johna Somersa. To nie jedyni nauczyciele. Jako reżyser swoje projekty bardzo często kieruję do młodego widza łącząc teatr, muzykę, taniec i nowy cyrk. Prowadzę jednorazowe i cykliczne zajęcia w różnych instytucjach kultury, szkołach, ośrodkach wychowawczych i wyższych uczelniach. W związku z przyrodniczymi studiami magisterskimi bliskie mi są też zagadnienia z zakresu ochrony środowiska.
Mimo wieloletniego doświadczenia, wciąż traktuje każde nowe działanie indywidualnie starając się dzielić świeżą energią i pomysłami. Lubię synergetyczne współdziałanie i atmosferę pracy twórczej. Dobrze znam różne zadania w grupach projektowych. Wierzę, że warto próbować zmieniać świat na lepsze, nawet odrobinę, a teatr może odegrać tu ważną rolę.
Gdybym był dzieckiem na pewno wziąłbym udział w Lecie w teatrze. Tym bardziej cieszę się, że mogę dawać szanse innym uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie. Jak każda przygoda wymaga ona wyjścia w nieznane, a tam różnie bywać może. Chciałbym być dobrym przewodnikiem w tej podróży, ale raczej takim, który pozwala odkrywać na własną rękę pokazując sposoby, a nie rozwiązania. Po wielu latach doświadczeń mam wrażenie, że po każdym Lecie w teatrze, zarówno uczestnicy jaki prowadzący stają się troszkę lepsi dla innych i siebie samych.
Interesują mnie projekty pobudzające kreatywność i spontaniczność uczestników, motywujące do działania i poszukiwań. Takie, które dotyczą problemów społecznych, szczególnie dotykających dzieci i młodzieży uczestniczącej w Lwt. Pasjonują mnie historie lokalne, niekoniecznie te najbardziej znane. Interesują mnie też tematy związane z ochroną środowiska. Jeżeli chodzi o prowadzenie warsztatów dobrze czuję się w takich dziedzinach jak: różne techniki aktorskie, teatr ze społecznością, teatr forum, teatr improwizowany (impro), warsztaty integrujące i budujące grupę.