Jakub Wacławek
Miejsce zamieszkania: Warszawa
Chcę realizować Lwt w: województwie mazowieckim
Role, które mogę pełnić w projekcie: osoba prowadząca warsztaty, wychowawca lub wychowawczyni wypoczynku kierownik lub kierowniczka półkolonii (oświadczam jednocześnie, że posiadam wymagane ustawą uprawnienia do pełnienia tej funkcji)
Bliskie mi obszary: teatr ogólnie, improwizacja, literatura
Podczas zajęć łączę elementy pracy z ciałem i głosem, ćwiczeń improwizacyjnych oraz tworzenia postaci. Wszystko zamykam w formie luźnej zabawy. Studiuję filozofię i uważam, że ona może być źródłem niesamowitych inspiracji. Dlatego tematy niektórych moich warsztatów były powiązane z wybranymi tekstami mniej lub bardziej znanych myślicieli.
Mam doświadczenie w prowadzeniu regularnych i okolicznościowych warsztatów teatralnych dla młodzieży. Dłuższe zajęcia kończone były pokazami spektakli.
Od 2016 roku prowadzę grupę teatralną złożoną z uczniów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Do tej pory wspólnie pracowaliśmy nad inscenizacjami utworów Mirona Białoszewskiego, Sławomira Mrożka, Juliana Tuwima, a także Franza Kafki. Obecnie samodzielnie tworzymy scenariusze. Braliśmy udział w licznych przeglądach teatrów pozainstytucjonalnych o zasięgu wojewódzkim i krajowym, między innymi w XVI Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu (2018) oraz w Festiwalu Off Sytuacje w Poznaniu (2023). Od 2024 roku prowadzę również warsztaty teatralne w Klubie Seniora "Siwy Dym" w Żyrardowie. Ukończyłem kurs dla instruktorów teatralnych w Teatrze Ochoty w Warszawie, uczęszczałem na zajęcia aktorskie prowadzone przez Piotra Filonowicza w Warszawie oraz Annę Romberg w Poznaniu, a także na zajęcia organizowane przez Szkołę Impro.
Jako prowadzący dążę do tego, by zapewnić osobom uczestniczącym w zajęciach bezpieczną przestrzeń do artystycznego działania. Jestem głęboko przekonany, że każdy z nas niezależnie od wieku, doświadczeń, a także technicznych umiejętności ma coś wyjątkowego do opowiedzenia lub pokazania światu. Teatr jest sztuką szczególnie otwartą na różnorodność. Dlatego dużą wagę przykładam do swobody wypowiedzi i twórczej ekspresji uczestników warsztatów. Staram się również czerpać jak najwięcej z wiedzy i wrażliwości innych pedagogów. Każda okazja do poznania nowego ćwiczenia bądź nowej techniki jest dla mnie wartościowa.
Lato w teatrze jest inicjatywą, której założenia są bardzo bliskie mojej życiowej i artystycznej filozofii. Im więcej młodych ludzi zobaczy, jak wiele można przekazać na scenie (i jak niejednoznacznym pojęciem jest "scena"), tym lepiej.
Interesuje mnie wszystko, co będzie związane z działaniami aktorskimi, z impro bądź z pisaniem kreatywnym.