Arletta Szewczyk
Miejsce zamieszkania: Kraków
Chcę realizować Lwt w: całej Polsce
Role, które mogę pełnić w projekcie: osoba prowadząca warsztaty, opieka pedagogiczna, wychowawczyni lub kierowniczka półkolonii (oświadczam jednocześnie, że posiadam wymagane ustawą uprawnienia do pełnienia tej funkcji)
Bliskie mi obszary: teatr ogólnie, teatr formy, teatr ruchu, pantomima, improwizacja, teatr forum, cyrk, kuglarstwo, teatr radiowy/słuchowisko, teatr dokumentalny, teatr tańca, taniec, performance, storytelling - opowiadanie historii
Interesuję się teatrem włączającym, szczególne tych, którzy na co dzień nie uważają teatru za swoje największe zainteresowanie; teatrem dokumentalnym, opartym na doświadczeniach własnych uczestników; uwalniającą improwizacją w ruchu; powrotem do korzeni i organiczności w działaniach teatralnych. W pracy wykorzystuję pedagogikę Montessori, pedagogikę teatru i cyrku. Pracuję na mocnych stronach i relacjach w grupie.
Pracowałam przy Lecie w teatrze jako prowadząca warsztaty. "Mała Spółdzielnia Codzienna" realizowana była przez Małopolski Instytut Kultury i Fundację Wszyscy Obecni w 2020 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Było to lato dostępne i włączające, gdyż połową uczestników była młodzież ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Tęcza".
Jestem aktorką, logopedką, pedagożką teatru i cyrku. Na co dzień gram w spektaklach Fundacji Wszyscy Obecni i grupy teatralnej Zatrzymać Obrotówkę, prowadzę warsztaty teatralne, ruchowe, cyrkowe i radiowe dla dzieci, młodzieży i rodzin. Realizuję spektakle i warsztaty teatralne w zakładach karnych, domach pomocy społecznej i na podwórkach. Pracowałam jako kierownik wycieczek i wychowawca podczas półkolonii. Obecnie jestem nauczycielem w szkole podstawowej Montessori, gdzie prowadzę terapię logopedyczną oraz zajęcia artystyczne z zakresu teatru, tańca i cyrku oraz nauczycielem w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.
Nie traktuję swojej pracy jako pracy, ale jako formę spędzenia życia. Na razie jest to życie, które sobie wymarzyłam, kiedy byłam nastolatką i obserwowałam moich nauczycieli i instruktorów (Olę, Tadeusza, Ewę jedną i drugą, Krysię, Violę). Od 2018 roku działam w w środowisku organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych i instytucji kultury, pracuję z osobami ze specjalnymi potrzebami i zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Uwielbiam projektować warsztaty, wymyślać do nich historie, które nas prowadzą przez wszystkie zadania i ćwiczenia, wchodzić do scen razem z uczestnikami, wymyślać coraz to śmielsze rozwiązania sceniczne, ale chyba najbardziej lubię jak sobie na końcu siądziemy i gadamy. Zatem work hard, party harder!
Lato w teatrze pokazuje, że teatr może robić każdy i może się on wydarzyć wszędzie. To dla mnie największa wartość tego przedsięwzięcia. Możliwość oglądania drogi nieznających się wcześniej osób, często niezainteresowanych nawet teatrem do stworzenia przez nich relacji między sobą aż do powstania wspólnego dzieła. Chcę móc to widzieć na własne oczy!
Interesują mnie działania oparte na zabawie w grupie, ruchu, wymyślaniu historii, budowaniu scen/spektaklu w procesie grupowym. Lubię szukać zarówno wspólnych cech jak i bazować na indywidulanych mocnych stronach każdego z nas, na tym co każdy z uczestników wnosi do grupy. Szczególnie bliskie są mi projekty włączające, ruchowe, improwizacyjne, czerpiące inspirację z teatru dokumentalnego i doświadczeń własnych.